Αυγ 30 2014

Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Οι τάξεις Α, Β1 και Β2 του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς, στο πλάισιο διδασκαλίας της εενότητας στη Γλώσσα: “ΜΕΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ” και των ενοτήτων στη Μελέτη Περιβάλλοντος: “ΤΑ ΖΩΑ” και “ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ” επισκεφτήκαμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην Αξιούπολη όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν και ε’ιδαν βαλσαμωμένα ζώα από διάφορα μέρη της χώρας μας, φυτά από την Ελλάδα και το εξωτερικό, καθώς και διάφορα ορυκτά πετρώματα.

Μετά το Μουσείο πήγαμε στο Οινοποιέιο του Αρχοντάκη και είδαμε αμπέλια, τον τρόπο παραγωγής, αποθήκευσης και εμφιάλωσης κρασιών.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο Κιλκίς, στο οποίο είδαμε παλιά έπιπλα και σκεύη, εργαλεία, μουσικά όργανα, παλιές ηλεκτρικές συσκευές, ρολόγια, κεντήματα, υφαντά, νομίσματα, κοσμήματα, βιβλία, περιοδικά, στολές και πολλά άλλα.