Προετοιμάζοντας το Πασχαλινό μας παζάρι: Εικόνες σε κεραμίδια από την ΣΤ΄τάξη

10Με τη βοήθεια της δασκάλας Μεταλλίδου Ευδοξίας (ΣΤ2΄) και της καθηγήτριας Εικαστικών του σχολείου, Παπαδοπούλου Χριστίνας, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης προετοίμασαν τις εικόνες σε κεραμίδια για το Πασχαλινό Παζάρι του σχολείου μας.

Αρχικά οι μαθητές πέρασαν κάσια στα βυζαντινού τύπου κεραμίδια ώστε αυτά να πάρουν την όψη ξύλου.

19a1820A16

Έκοψαν τις εικονίτσες που είχαν στη διάθεσή τους, ακανόνιστα, για να δοθεί σε αυτές η αίσθηση του παλιού και πέρασαν ατλακόλ από την ανάποδη πλευρά της εικόνας.

21a

Κόλλησαν τις εικόνες προσεκτικά πάνω στα κεραμίδια και με ένα πανί τις ¨έστρωσαν¨ για να μη δημιουργηθούν κενά αέρος.

35aa

Ξαναπέρασαν ατλακόλ από πάνω με φορά από το κέντρο προς τα έξω.

6 7 23A

Με χρυσή τέμπερα δημιούργησαν το περίγραμμα και τη διακόσμηση της εικόνας. Τέλος, την πέρασαν με βερνίκι σπρέι.

2221a8