Ιούνιος 2021
    « Μαΐ

1. 13/06/1825: Ο Ιωάννης Μακρυγιάννης νικά τον Ιμπραήμ, που κατευθύνεται προς το Ναύπλιο, στους Μύλους.
      Είναι η πρώτη νίκη των Ελλήνων κατά του Ιμπραήμ.

Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία

Εισαγωγή μαθητών/τριών και σχετικές ρυθμίσεις στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Π.Σ. & ΠΕΙ.Σ.) για το σχολικό έτος 2021-2022

Εισαγωγή μαθητών

ΦΕΚ

Μουσικά και Καλλιτεχνικά Γυμνάσια

Αγαπητοί γονείς,

Κάνοντας κλικ στους ακόλουθους συνδέσμους μπορείτε να ενημερωθείτε για την διαδικασία εισαγωγής στα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2021-2022.

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2021_2022

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ _2021_2022

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2021_2022.pdf

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ _2021_2022

Ανακοίνωση για αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self-test)

Αγαπητοί γονείς.

Χριστός Ανέστη!

Χρόνια πολλά, με υγεία στις οικογένειές μας. Με το καλό την Δευτέρα να βρεθούμε στο Σχολείο.

Όπως θα έχετε ενημερωθεί ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, τα μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ), το διοικητικό και λοιπό προσωπικό των ως άνω σχολικών μονάδων, καθώς και για τους/τις εκπαιδευτικούς και τα μέλη ΕΕΠ – ΕΒΠ, το διοικητικό και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Ειδικής Αγωγής, και, για την τρέχουσα εβδομάδα, διενεργείται δύο (2) φορές, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθημάτων.

Υπενθυμίζουμε ότι παράλληλα ισχύουν όλα τα προηγούμενα μέτρα κατά της διασποράς του κορονοϊού και η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου από όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.

Λεπτομερέστερη ενημέρωση για την διαδικασία μπορείτε να έχετε από τους υπερσυνδέσμους κάτω και από την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr. [Σημ. Μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής το αργότερο (9.5.21) η συγκεκριμένη πλατφόρμα δε θα λειτουργεί λόγω αναβάθμισης]

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 88ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης

KYA ΦΕΚ Β 1825_ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ

Σχολική κάρτα για Covid19

Καλό Πάσχα!

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ένα αφιέρωμα στο Πάσχα με πολλές δραστηριότητες και βίντεο.

Αφιέρωμα στο Πάσχα

Σας ευχόμαστε καλή Μεγάλη Εβδομάδα και καλή Ανάσταση!

Ο σύλλογος του 88ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Ο λόγος του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη προς τους νέους στην Πνύκα!

Τον Οκτώβριο του 1838 ο γέρος του Μοριά, Θεόδωρος Κολοκοτρώνης  επηρεασμένος από τα παιδιά ενός Γυμνασίου της Αθήνας θέλησε να τους μεταφέρει την εμπειρία του από τον Αγώνα του 1821, μιλώντας τους και εξιστορώντας τους γεγονότα, και δίνοντας συμβουλές και αξίες για την ζωή τους. Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στην Πνύκα παρουσία εκτός των μαθητών και πλήθους κόσμου!

25η Μαρτίου 1821

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ  ΕΛΛΑΔΑ!

200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση!

Γιορτάζουμε φέτος με περηφάνεια την συμπλήρωση των 200 ετών από την μεγάλη εθνεγερσία του 1821. Τον μεγάλο ξεσηκωμό, την παλιγενεσία, που χάρισε στο έθνος μας την πολυπόθητη ελευθερία και ανεξαρτησία του. Την αποτίναξη του  βάρβαρου οθωμανικού ζυγού που επί τέσσερις σχεδόν αιώνες καταδυνάστεψε, ανέστειλε κάθε δημιουργικό και πνευματικό έργο, βύθισε στο σκοτάδι τον Ελληνισμό και το χειρότερο δημιούργησε εκατόμβες θυμάτων αλλά και πλήθος νεομαρτύρων. Το Ελληνικό Έθνος  στο διάστημα τόσων αιώνων πικρής σκλαβιάς ποτέ δεν έσβησε την φλόγα της ύπαρξής του. Παρά τις πλείστες δυσκολίες διατήρησε ζωντανή την παράδοσή του, την γλώσσα του, την θρησκεία του, παράγοντες που μας οδήγησαν να διεκδικούμε πάντα την ελευθερία και ανεξαρτησία μας και να αναζητούμε την ευκαιρία ενός ξεσηκωμού. Η ευκαιρία φάνηκε να είναι η σωστή το 1821 ώστε να ξυπνήσει ο γίγαντας του Ελληνισμού. Ένας ξεσηκωμός που ξεκίνησε με αμφιταλάντευση, αβέβαια, κόντρα σε κάθε θετική προοπτική, σαν μια παράτολμη ενέργεια, παρακινούμενη από το πάθος, τον ενθουσιασμό, αλλά και την δύναμη που έδινε η πίστη στον Θεό και στο δίκαιο του αγώνα. Συνέδραμε όμως ουσιαστικά η συγκυρία της παρουσίας αποφασισμένων, προικισμένων και άξιων ανδρών, όπως του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, του Γρηγορίου Δικαίου (Παπαφλέσσα), Αλέξανδρου Υψηλάντη, Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη, Ιωάννη Μακρυγιάννη, Γεωργίου Καραϊσκάκη,  Οδυσσέα Ανδρούτσου, Αθανασίου Διάκου, Μάρκου Μπότσαρη, Κωνσταντίνου Κανάρη και πολλών  ακόμα, οι οποίοι μετασχημάτισαν το όνειρο σε πραγματικότητα.

Όλο το πλήθος γνωστών και αγνώστων αγωνιστών από τον πιο σημαντικό έως τον πιο απλό, από την κάθε θέση που βρέθηκε ο καθένας, αποφασισμένοι με το σύνθημα «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ» κατάφεραν τελικά το ποθούμενο και μας έκαναν το μεγάλο δώρο της ελευθερίας μας το οποίο απολαμβάνουμε εμείς τώρα σαν απόγονοί τους.  Με άπειρη ευγνωμοσύνη και  τιμή στρέφουμε το βλέμμα μας ιδιαίτερα αυτήν την χρονιά προς όλους αυτούς και θυμόμαστε τις ένδοξες ημέρες και τα ανδρεία έργα τους!

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ 1821!