Νοέμβριος 2020
    « Οκτ

1. 26/11/1826: Ο γάλλος συνταγματάρχης Φαβιέρος απελευθερώνει την Αθήνα.

Ανακοίνωση για την σύγχρονη τηλεκπαίδευση

Μπορείτε να ενημερωθείτε για τα μαθήματα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης τα οποία ξεκινούν από αύριο Τετάρτη 18 Νοεμβρίου κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα.

«Εδώ Πολυτεχνείο»

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου όπως απεικονίστηκε μέσα από ζωγραφιές των μαθητών, όπως ήχησε στα αυτιά και την καρδιά μας μέσα από το συγκλονιστικό ραδιοφωνικό μήνυμα του σταθμού των φοιτητών, όπως πολύ εύστοχα συνδυάστηκε με το συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη και την χαρακτηριστική φωνή του Γρηγόρη Μπιθικώτση και έτσι όπως απαθανατίστηκε από τους φωτογράφους της εποχής. Είναι η παντοτινή, σύσσωμη αντίσταση του ελληνικού λαού σε κάθε μορφής καταπίεση, σε κάθε μορφής δυνάστη. Είναι η αθάνατη κι ασίγαστη ψυχή που καλεί πάντα για ξεσηκωμό για ελευθερία, δικαιοσύνη και δημοκρατία σε αυτόν τον τόπο που ονομάζεται Ελλάδα!

Ψηφιακές τάξεις για το μάθημα Τ.Π.Ε. (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών)

Κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο της τάξης σας, μπορείτε να γραφτείτε στην αντίστοιχη ψηφιακή τάξη για το μάθημα των υπολογιστών (Τ.Π.Ε).

Α τάξη

Β τάξη

Γ τάξη

Δ τάξη

Ε τάξη

ΣΤ τάξη

28η Οκτωβρίου 1940

Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των
ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.

Ανακοίνωση

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί στο Σχολείο μας ο εορτασμός για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές θα αποχωρήσουν με το πέρας των εορταστικών εκδηλώσεων, στις 9:40 π.μ.

Δεν θα λειτουργήσει η Πρωινή Ζώνη και το Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 88ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Ανακοίνωση

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι  από Τρίτη 29/09/2020 θα λειτουργήσει το Ολοήμερο για όλες τις Τάξεις του Σχολείου μας, μέχρι τις 4:00, για τους μαθητές οι οποίοι έχουν εγγραφεί εμπρόθεσμα με σχετική δήλωση του κηδεμόνα τους.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 88ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Η Αγία Σοφία

Ένα εκπαιδευτικό video για το λαμπρότερο μνημείο της Ορθοδοξίας και του Ελληνισμού την Αγία του Θεού Σοφία. Σύμβολο της δυνατής πίστης των Ελλήνων, ιδιαίτερα της λατρείας προς την Παναγία, την Υπεραγία Θεοτόκο, την Υπέρμαχο Στρατηγό, χάριν της οποίας ψάλθηκε το γνωστό κοντάκιο των Χαιρετισμών προς τιμήν της. Σύμβολο της ελπίδας για απελευθέρωση από τον τουρκικό ζυγό και επανάκτησης της Κωνσταντινούπολης, ενσάρκωσε πλήθος θρύλων από τον Ελληνισμό. Ένα κατασκευαστικό, καλλιτεχνικό και θρησκευτικό θαύμα που διατηρήθηκε μέσα στους αιώνες μέσω πολλών αντιξοοτήτων. Το τουρκικό κράτος ενάντια σε κάθε έννοια σεβασμού της θρησκευτικής συνείδησης και ελευθερίας πριν από λίγες ημέρες αποφάσισε την μετατροπή της σε τζαμί, δηλαδή σε μουσουλμανικό ναό, γεγονός που βεβηλώνει τον σπουδαίο αυτόν ναό, προσβάλλει βάναυσα την χριστιανική θρησκευτική πίστη αλλά και την παγκόσμια αναγνώριση της Αγία Σοφίας σαν μνημείο πολιτισμικής κληρονομιάς.

Για μας όμως ό,τι και να έχει υποστεί, όσα κι αν περάσει θα στέκεται πάντα αγέρωχη με τον αληθινό Θεό πάντα ζωντανό εντός της και θα αναμένει την επαναφορά της στην κανονική της κατάσταση…

«ΣΩΠΑΣΕ ΚΥΡΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΟΛΥΔΑΚΡΥΖΕΙΣ,
ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ, ΠΑΛΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΑ ΝΑΙ»