Φιλαναγνωσία στην Ε2΄

Στα πλαίσια της μονόωρης δράσης την εβδομάδα μέσα στη τάξη αφιερωμένη στη φιλαναγνωσία οι μαθητές/τριες της Ε2, διάβασαν αφού επέλεξαν μόνοι/ες  τους βιβλία και κατόπιν προχώρησαν σε παρουσίαση. Το αποτέλεσμα των εργασιών τους αναρτήθηκε στο διάδρομο του σχολείου μας για να παροτρύνουν τους μαθητές των άλλων τάξεων στην φιλαναγνωσία. Το κάθε παιδί έγραψε σε χαρτί Α4 τον τίτλο του βιβλίου που διάβασε τον/την συγγραφέα, εικονογράφηση και μετάφραση αν υπάρχει, καθώς και την έκδοση. Στη συνέχεια έγραψε μια περίληψη του βιβλίου και ζωγράφισε την πιο κεντρική εικόνα που του ερχόταν στο μυαλό μετά την ανάγνωση του βιβλίου.

Τα παιδιά της Ε2΄ εύχονται πολλά φανταστικά ταξίδια μέσα από τις σελίδες των βιβλίων!

Σατσόγλου Ελισάβετ (δασκάλα Ε2΄)