Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη του Δημοτικού/ Ομαλή μετάβαση

Την Παρασκευή 31/05/2024 επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο παρέα με τα νηπιάκια μας. Εκεί μας υποδέχτηκε η  κα. Νατάσα η οποία μας καλωσόρισε και μας έκανε να αισθανθούμε άντε με το χώρο. Παρατηρήσαμε τι βλέπουμε γύρω μας και συζητήσαμε για τον τρόπο λειτουργείας του Δημοτικού, τους χώρους του και οποιαδήποτε άλλη απορία προέκυψε από τα παιδιά. Έπειτα, αφιερώσαμε λίγο χρόνο για να μιλήσαμε για τη Βιβλιοθήκη και ρωτήθηκαν αν είναι εξοικειωμένα με την έννοια της Δανειστικής Βιβλιοθήκης. Σε μικρές ομαδούλες είδαμε και το χώρο της Βιβλιοθήκης με τον οποίον τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Εκεί αφήσαμε και την κατασκευή-δώρο που είχαν ετοιμάσει τα παιδιά.

Στη συνέχεια, χωρισμένοι σε 2 ομάδες, επισκεφθήκαμε τα δύο τμήματα της Α’ Δημοτικού. Καθίσαμε παρέα με τα πρωτάκια τα οποία και είχαν ετοιμάσει σε συνεννόηση με τις δασκάλες τους ένα παιχνίδι με την αλφαβήτα καθώς και ένα τραγούδι. Στο τέλος, μοίρασαν σε κάθε παιδάκι από ένα συμβολικό δώρο.

Ένα χρυσό κλειδί που θα ανοίξει την πόρτα της επόμενης σχολικής χρονιάς στο νέο τους ξεκίνημα.