ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ

ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ

Το 7ο Γυμνάσιο Αιγάλεω, στις 20 Φεβρουαρίου 2023, έχοντας ως γνώμονα το εξελισσόμενο παιδί και τις σύνθετες ανάγκες του, στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων που πραγματοποιεί, διοργάνωσε μια ακόμη συνάντηση με θέμα «ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ» και εισηγήτριες την κα Λυμπέρη / κοινωνική λειτουργός και επιστημονικά υπεύθυνη του κέντρου και την κα Πρωτοψάλτη / κοινωνική ανθρωπολόγος. Η συμμετοχή των γονέων, τα ερωτήματα που τέθηκαν και οι προβληματισμοί που αναπτύχθηκαν αποτελούν ισχυρό κίνητρο για την πραγματοποίηση νέων δράσεων με επίκαιρα χαρακτηριστικά και αναφορά στην ιδιάζουσα καθημερινότητα της εποχής μας. Αν κάτι είναι ζητούμενο στο πλαίσιο της εξελικτικής πορείας ανάπτυξης των παιδιών, αυτό είναι η ψυχοκοινωνική / ψυχοσυναισθηματική ισορροπία και η ψυχοσωματική / ψυχοπνευματική υγεία, πρωτίστως, όμως, η συνολική ασφάλεια και η καθολική ευτυχία τους.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ

Το Σχολείο την Παρασκευή 27.5.22, έχοντας ως βασική προτεραιότητα την υπεύθυνη ενημέρωση των μαθητών /μαθητριών, προχώρησε στη διοργάνωση μιας δράσης με θέμα «Η δομή του ΓΕΛ και του ΕΠΑΛ σήμερα και η διαδικασία πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω των δύο τύπων λυκείου». Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Διευθυντής της Δ. Δ. Ε. της Γ’ ΑΘΗΝΑΣ κος Ευθύμιος Αλεξανδρής, απηύθυνε χαιρετισμό κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στο αντικείμενο και τη σημασία της δράσης, τον οποίο καλωσόρισε ο Δ/ντης του Γυμνασίου κος Χρήστος Κ. Μακρίδης αναφερόμενος στο στόχο της συνάντησης. Η ως άνω δράση αφορούσε στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ Τάξης του Γυμνασίου και ήταν ανοικτή για τους γονείς/κηδεμόνες τους. Την ευθύνη της παρουσίασης των στοιχείων της έρευνας είχε η κα Οικονομάκου, υπεύθυνη του τμήματος του Σ. Ε. Π. της Δ. Δ. Ε. της Γ’ Αθήνας. Ενδεικτικό του ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών ήταν η συμμετοχή τους στη συζήτηση που ακολούθησε και το πλήθος των ερωτηματων που υπέβαλαν στην κ. Οικονομάκου.