ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΟΥΜΕ

Αγαπητοί φίλοι, αγαπητοί επισκέπτες

Το ταξίδι του σχολείου, στο μαγευτικό χώρο του διαδικτύου, ξεκίνησε. Με πολύ μεγάλη χαρά σας καλωσορίζω στην ιστοσελίδα του σχολείου μας. Μια σύγχρονη, γρήγορη, ασφαλής σελίδα που καθρεφτίζει την αγωνία, αντανακλά το όραμα και αποτυπώνει τις δράσεις και το έργο που επιτελείται στους κόλπους της σχολικής μας κοινότητας. Μια σελίδα που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων, για το σχολικό έτος 2021-2022, με σχεδιαστή τον καθηγητή γραφιστικής κ. Χαριλάου Δημήτρη και υπεύθυνο διαχειριστή τον Διευθυντή του Γυμνασίου μας κ. Μακρίδη Χρήστο. Η ιστοσελίδα μας έχει μια φιλοδοξία, να γίνει σημείο αναφοράς και τόπος συνάντησης για τους γονείς και τους μαθητές που φοιτούν σήμερα στο σχολείο μας. Να λειτουργήσει ως δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ των εκπαιδευτικών, των μαθητών και των γονέων/κηδεμόνων τους. Ένας γόνιμος τόπος επικοινωνίας για την κατάθεση σκέψεων, προβληματισμών και έκφρασης συναισθημάτων όλων των μελών της σχολικής κοινότητας. Να δώσει το ερέθισμα στους μαθητές και στις μαθήτριες να εκφράσουν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους για τα θέματα που τους ενδιαφέρουν και τους απασχολούν σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.

Στόχος της ιστοσελίδας είναι να αποτελέσει εργαλείο ενημέρωσης για λογαριασμό όλων των εμπλεκομένων μερών, με το γίγνεσθαι της σχολικής μονάδας, σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου, τη γνωστοποίηση αποφάσεων και την κοινοποίηση σημαντικών δράσεων της σχολικής καθημερινότητας. Τέλος, να αποτελέσει το συνδετικό κρίκο όλων των παιδιών που πέρασαν ως μαθητές από το σχολείο. Στους κόλπους του οποίου βίωσαν μοναδικές συγκινήσεις και σε μεγάλο βαθμό, με την αρωγή των εκπαιδευτικών του σχολείου, διαμόρφωσαν την ταυτότητά τους. Εδώ όπου οι μαθητές του σχολείου καλλιεργούν και αναπτύσσουν την κοινωνική και δημοκρατική τους συνείδηση, τις δεξιότητες και τα χαρίσματά τους δίχως διακρίσεις, αποκλεισμούς και ίσες ευκαιρίες. Εδώ όπου η επίδοση και η διαγωγή των μαθητών αποτελεί για όλους τους παράγοντες της οικείας εκπαιδευτικής κοινότητας καθημερινό μέλημα και ευθύνη. Χαρά μας, λοιπόν, είναι να σας έχουμε τακτικούς επισκέπτες στην ιστοσελίδα μας. Αναμένουμε την ενεργό συμμετοχή σας, στη ροή της σελίδας, με στόχο την ενδυνάμωση της επικοινωνίας μας και τη συνεχή βελτίωσή της. Σας καλούμε, λοιπόν, να δώσετε ζωή στη δράση της με τις αναρτήσεις σας. Καλή περιήγηση!

Με σεβασμό και εκτίμηση

Ο Διευθυντής του 7ου Γυμνασίου Αιγάλεω