ΧΟΠΑ ήρωες

Το σχολείο μας συμμετέχει στην δράση “ΧΟΠΑ ήρωες”. Η σχολική εκστρατεία ΧΟΠΑ ήρωες είναι μια δημιουργία του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και έχει υλοποιηθεί με την υποστήριξη της πρωτοβουλίας Angels. Οι «Χ.Ο.Π.Α. Ήρωες 112» είναι η βραβευμένη εκπαιδευτική πρωτοβουλία που έχει ως στόχο την αναγνώριση και διαχείριση επειγόντων περιστατικών ασθένειας των ενηλίκων που τα εποπτεύουν από μικρά παιδιά και την ανάγκη για άμεση δράση (κλήση σε γραμμή πρώτων βοηθειών, κλπ). Αξιοποιεί τον ενθουσιασμό που έχουν τα παιδιά να μαθαίνουν και να μοιράζονται και ενθαρρύνει τη μεταλαμπάδευση της γνώσης στην υπόλοιπη οικογένειά τους, ιδιαίτερα στους παππούδες και τις γιαγιάδες τους. Το πρόγραμμα έχει λάβει και την επίσημη έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.  Η καμπάνια «Ήρωες ΧΟΠΑ 112» συμμορφώνεται με τους κανονισμούς απορρήτου και ασφάλειας δεδομένων του Ευρωπαϊκού ΓΚΠΔ. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι διαδραστικό και με διασκεδαστικό και ελκυστικό τρόπο διδάσκει την αγάπη, την ενσυναίσθηση και πρακτικές δεξιότητες του πώς να σώσουμε μια ζωή.

χοπα