Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν μια καινοτόμο διδακτική και εκπαιδευτική δράση υπό τον σχεδιασμό του Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) του Υπουργείου Παιδείας.

Οι μαθητές/τριες συμμετέχουν σε 4 Θεματικούς κύκλους (Ζω Καλύτερα, Φροντίζω το Περιβάλλον, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ, Δημιουργώ και Καινοτομώ), ο καθένας από αυτούς περιλαμβάνει διαφορετικές και ενδιαφέρουσες υποενότητες.

Στόχος είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας δεξιοτήτων ζωής, μάθησης, τεχνολογίας κι επιστήμης.

Τα εργαστήρια εντάσσονται μέσα στο ωρολόγιο πρόγραμμα του Σχολείου και οι μαθητές/τριες συνεργάζονται μεταξύ τους χρησιμοποιώντας εκπαιδευτικό υλικό από το ΙΕΠ με την καθοδήγηση του/της εκπαιδευτικού της τάξης ή/και των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων.