Πρόγραμμα Σχολική Σύμπραξη – Erasmus Plus Project 2019-2021

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 12 Οκτωβρίου 2019

Don ‘t bully me, don ‘t discriminate me, include me   –  “Μη με εκφοβίζεις, μη με διαφοροποιείς ενσωμάτωσε με”

“Μη με εκφοβίζεις, μη με διαφοροποιείς, ενσωμάτωσε με..”

Το έργο μας γεννήθηκε με την ιδέα της βελτίωσης και συμπλήρωσης της εμπειρίας κάθε εταίρου, να διαφοροποιήσουν τις μεθόδους και να δώσουν νέες προσεγγίσεις για τον τρόπο αντιμετώπισης των σχολικών στρατηγικών και μεθοδολογιών που προάγουν την ισότητα των φύλων, την ανεκτικότητα, την ένταξη και την υπεύθυνη χρήση των Τεχνολογιών στους μαθητές.

Η ανάγκη προέρχεται από την ανίχνευση  συμπεριφορών στους μαθητές μας, όπως η επιθετικότητα, ο αποκλεισμός, ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός, οι προσβολές, τα προσβλητικά μηνύματα, οι δυσφημιστικές φήμες, η ζήλια, η αυξανόμενη δύναμη των τεχνολογιών που ενθαρρύνουν αυτές τις συμπεριφορές και η ανάγκη να προτείνουμε μια πιο περιεκτική εκπαίδευση.

Έχουμε εργαστεί σε αυτό σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, αλλά χρειαζόμαστε και επιδιώκουμε να προχωρήσουμε περαιτέρω και να προσθέσουμε την Ευρωπαϊκή αξία, συμβάλλοντας μεταξύ όλων των εμπειριών μας, των στρατηγικών και των μεθόδων μας, της δουλειάς μας και  τις ιδέες μας και τις γνώσεις μας για την επίτευξη αποτελεσματικών  στόχων.

Αυτοί είναι οι στόχοι μας:

■  αναγνώριση της σημασίας της συνεργασίας και της πρόληψης της βίας λόγω φύλου στην εφηβεία,

■ απαγόρευση των διακρίσεων και της σεξιστικής συμπεριφοράς,

■ βελτίωση της εκπαίδευσης σε αξίες ‘όπως ανοχή και ενότητα στην διαφορετικότητα,

■ σεβασμός της ελευθερίας και των δικαιωμάτων,

■ συνεργασία,  σεβασμός , διάλογος,

■ αύξηση και άσκηση της συμμετοχής στο σχολείο και στη ζωή,

■ εξασφάλιση ίσων ευκαιριών αντισταθμίζοντας τις κοινωνικές, πολιτιστικές, οικονομικές και προσωπικές ανισότητες,

■ παροχή  κινήτρων σε μαθητές με ειδικές ανάγκες,

■ χρήση των ΤΠΕ υπεύθυνα, αποφεύγοντας τον εθισμό και αποτρέποντας παράνομες πράξεις λόγω  ακατάλληλης χρήσης,

■ δήλωση, πράξη και εξάλειψη του εκφοβισμού,

■ ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ των σχολείων, δίνοντάς τους μια διεθνή διάσταση,

■ εμπλουτισμός  εμπειριών μέσω της ανταλλαγής ιδεών, την ενίσχυση της δημιουργικότητας και της καινοτομίας,

■ γνωριμία με την την ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά, εκτιμώντας την αξία και την ποικιλομορφία της.

Το έργο μας αποτελείται από έξι χώρες που προσπαθούν να παρουσιάσουν το ευρύτερο, πλουσιότερο και πιο ποικίλο φάσμα της ευρωπαϊκής ποικιλομορφίας στον τρόπο ζωής και του πολιτισμού τους:

Εσθονία, Ισπανία, Ελλάδα, Πολωνία, Τσεχική Δημοκρατία και το Ηνωμένο Βασίλειο και θα διαρκέσει δύο χρόνια 2019-2021

Όλα τα σχολεία συμβάλλουν στο έργο παρέχοντας τις προηγούμενες εμπειρίες τους.

“Don’t bully me, don’t discriminate me, include me”

Our project was born with the idea of improving and complementing the experience of each partner, diversifying methods and giving new approaches to how to tackle school strategies and methodologies that promote gender equality, tolerance, inclusion and inclusiveness and the responsible use of Technologies in students.

The need stems from the detection of unhealthy behaviors in our pupils such as aggressiveness, exclusion, cyber bullying, cyber-control, insults, offensive messages, defamatory rumors, jealousy…, the increasing power of technologies which encourage these behaviors and the need to propose a more inclusive education.

We have worked on this to a greater or lesser degree, but we need and aspire to go further and add a European value, contributing among all our experience, our strategies and methods, our work and commitment, our ideas and our knowledge to achieve objectives efficiently and effectively which would be impossible to achieve separately.

These are our objectives:

■ Raise awareness of the importance of coeducation and prevention of gender violence in adolescence, banishing discrimination and sexist behaviour.

■ Promote education in values and tolerance and unity in diversity, respecting freedom and rights and attitudes such as cooperation, respect and dialogue.

■ Defend and practice inclusiveness in school and in life, guaranteeing equal opportunities and compensating social, cultural, economic and personal inequalities, motivating disabled pupils.

■ Use ICT responsibly, avoiding addiction and preventing illegal acts due to improper use.

■ Provide schools with protocols.

■ Detect, act and eradicate bullying.

■ Expand collaboration between schools, giving them an international dimension. Enrich experiences through the exchange of ideas, reinforcing creativity and innovation.

■ Know, live and commit to European cultural heritage appreciating its value and diversity.

Our project is composed by six countries which try to show the widest, richest and most varied spectrum of the European diversity in their way of life and culture: Estonia, Spain, Greece, Poland, Czech Republic and UK and it will last for two years 2019-2021