Impressions from Greek students

Erasmus program 2023// Impressions from Greek students

My participation in Erasmus was one of the best experiences, we had a great time and we met other cultures. During this week, the guests learned Greek traditions and we learned things about their culture. Of all the activities we participated in, my favorite was our trip to Meteora and the nights we all went out together.  I felt very happy when they came and very emotional  when they left.
Georgia, A 2 class

Volos 01

The experience of the Erasmus project  that took place in October was amazing. I made new friends from all around Europe and I learned things about their country. I am also looking forward to visit Romania next year and meet again with my friend Marius. The project  was a completely new experience for me and I will remember it for the rest of my life.
Thomas, A2 class

Volos 02

I took place in the Erasmus project You’R Nature You’R Future that took place between the 8th and 13th of October. Although the overall experience was fairly enjoyable and fun, there was sometimes a little lack of communication between Greek students and  foreign students. On the contrary, most of the activities organized by the teachers were fun and exciting, especially the ones involving food… At the end of the day it was a lovely experience and I’d definitely encourage anyone thinking of joining.
Kostas , A1 class

Volos 03