Αρχική » Erasmus+ Corner … » Erasmus+ 2019 – 2022 » Συνάντηση στην Τσεχία – Lužec nad Vltavou (Czech LTTA)

Συνάντηση στην Τσεχία – Lužec nad Vltavou (Czech LTTA)

logo czech

Επιλέξτε το Logo του σχολείου της Τσεχίας για να δείτε τη δράση μας εκεί

Υπερσύνδεσμος Δραστηριότητα
    Δραστηριότητες που πραγματοποίησαν οι μαθήτριες και οι  μαθητές κατά την προετοιμασία του προγράμματος.
    Δραστηριότητες που πραγματοποίησαν οι μαθήτριες και οι  μαθητές για Άτομα ΜΕ Αναπηρία.
    Δραστηριότητες που πραγματοποίησαν οι μαθήτριες και οι  μαθητές για τη 3η ηλικία.
    Δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν για ένα ασφαλές Διαδίκτυο με τη συμμετοχή της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας (τμ. Μαγνησίας).

tsexia 2

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ «Dont bully me, dont discriminate me, include me» καθηγητές και μαθητές του 5ου Γενικού Λυκείου Βόλου επισκέφθηκαν την Τσεχία για μια εβδομάδα από 19 Νοεμβρίου 2021- 26 Νοεμβρίου 2021.

Η ελληνική αποστολή φιλοξενήθηκε στην πόλη Μελνίκ και συνεργάστηκε με τη σχολική μονάδα του Luzec nad Vltavo. Εκεί μαζί με μαθητές και εκπαιδευτκούς από την Ισπανία, την Πολωνία και την Τσεχία δημιούργησαν τις προϋποθέσεις μέσα από βιωματικές και δημιουργικές εργασίες, ώστε να ανταλλάξουν εμπειρίες, σκέψεις και πρωτότυπες ιδέες. Το σημαντικότερο είναι η στενή σχέση που αναπτύχθηκε ανάμεσα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς κάνοντας πράξη το περιεχόμενο του προγράμματος.

Η ελληνική αποστολή είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί την πρωτεύουσα της Τσεχίας, την Πράγα, όπου περιηγήθηκε στο ιστορικό κέντρο, στην Πλατεία της Παλιάς Πόλης, όπου δεσπόζει το Αστρονομικό Ρολόι, στις εβραϊκές συναγωγές, στη Γέφυρα και στο Κάστρο του Καρόλου και σε άλλα αξιοθέατα. Επισκέφθηκε, επίσης, την πόλη Τερεζίν και το στρατόπεδο, όπου κρατιόταν αιχμάλωτος ο Αλέξανδρος Υψηλάντης. Τέλος, περιηγήθηκαν στα αξιοθέατα του Μελνίκ, το Παλάτι της βασιλικής οικογένειας της Τσεχίας και το σημείο που ενώνεται ο Έλβας και ο Μολδάβας.

tsexia 1

Επικεφαλής της ελληνικής αποστολής ήταν η καθηγήτρια Αγγλικών κ. Ελένη Παπανικολάου και συνοδοί ο κ. Ρήγας Σταθόπουλος, καθηγητής Πληροφορικής και ο κ. Πανταζής Φασουλίδης καθηγητής Φιλόλογος. Συμμετείχαν οι μαθητές: Γαρουφαλή Παναγιώτα, Σινάνης Απόστολος. Ταταριώτη Ζώη, Τοπάντζα Κριστιάν και Φασουλίδη Μαρία.

Οι μαθητές δήλωσαν:

Γαρουφαλή Παναγιώτα:

Είμαι πολύ ευχαριστημένη που συμμετείχα σε αυτό το ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Οι εμπειρίες που αποκτήσαμε και οι γνώσεις από τις εργασίες και τις περιηγήσεις θα μείνουν ανεξίτηλες στην μνήμη μας και θα αποτελέσουν σημείο αναφοράς στη ζωή μας.

Σινάνης Απόστολος:

Με το ταξίδι στην Τσεχία γνώρισα νέους φίλους , είδα πολλά αξιοθέατα και θαύμασα έναν ιδιαίτερο πολιτισμό. Οι συναντήσεις μας με τα παιδιά άλλων σχολείων από την Ισπανία, την Πολωνία και την Τσεχία αποτέλεσαν έναν πραγματικό δίαυλο επικοινωνίας και ανταλλαγής ιδεών. Θα ήθελα να επαναλάβω ξανά μια παρόμοια εμπειρία.

Ταταριώτη Ζωή:

Περίμενα με μεγάλη αγωνία αυτό το ευρωπαϊκό ταξίδι.  Οι επτά μέρες που έζησα στην Τσεχία με βοήθησαν να αποκτήσω εμπειρίες και εικόνες που θα μου  μείνουν αξέχαστες. Μπορώ να πω πως γνωρίζοντας τα παιδιά από τις άλλες χώρες κατάλαβα πως τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι είναι τα ίδια όπως και τα όνειρά τους! Χάρηκα που έκανα νέους φίλους και γνώρισα νέους τόπους.

Τοπάντζα Κριστιάν:

Ένα ευρωπαϊκό ταξίδι είναι μια πραγματική πρόκληση! Στην Τσεχία που επισκέφτηκα με το πρόγραμμα Erasmus+ γνώρισα πολλά παιδιά από άλλα ευρωπαϊκά σχολεία, αντάλλαξα μαζί τους προβληματισμούς και παρουσιάσαμε δημιουργικές εργασίες. Αξέχαστες θα μου μείνουν οι εικόνες από τις επισκέψεις σε αξιόλογα μέρη της Τσεχίας, όπως το Παλάτι του Καρόλου.

Φασουλίδη Μαρία :

Η Πράγα είναι μια μαγευτική πόλη βγαλμένη μέσα από τα παραμύθια. Γνωρίσαμε νέους ανθρώπους, κάναμε νέους φίλους και προσπαθήσαμε να μυηθούμε στην κουλτούρα ευρωπαίων μαθητών μέσα από τη γλώσσα τους και τις συνήθειές τους. Ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία!

Τα παραπάνω video καταγράφηκαν στην Τσεχία στο εμβληματικό κάστρο της Πράγας όπου δεσπόζει ο καθεδρικός ναός του Αγίου Βίτου με θέα την πόλη της Πράγας.

you’R Nature you ‘R Future

Τα Νέα…του 5ου