“Εγώ και εσύ μαζί”

Tο σχολείο μας συμμετέχει στο εγκεκριμένο πρόγραμμα  “Εγώ και εσύ μαζί” (https://education.amnesty.gr) που υλοποιείται από τη Διεθνή Αμνηστία για την Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα, (με έγκριση από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων: Φ.2.1/ΕΧ/145428/Δ7) στοχεύει στην ανάπτυξη της κουλτούρας του σεβασμού στη διαφορετικότητα, της κατανόησης του σεξουαλικού προσανατολισμού, της ισότητας των φύλων, του προσφυγικού ζητήματος, της προσβασιμότητας και της συμπερίληψης, μέσα από την υλοποίηση βιωματικών δράσεων για την υπεράσπιση των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων, σε μαθητές/ριες, εκπαιδευτικούς και γονείς/κηδεμόνες, διαμορφώνοντας ένα πραγματικό δίκτυο στο πλαίσιο του σύγχρονου Ανοικτού και Αειφόρου Σχολείου.

Σαν πρώτη δράση οι μαθητές του σχολείου (του πρωινού και της ΔΥΕΠ )   , συμμετείχαν στην πανεθνική δράση που διοργανώθηκε σε συνεργασία με τη Διεθνή Αμνηστία  στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την παγκόσμια ημέρα δικαιωμάτων των παιδιών στις 20/11/2021. Το αποτέλεσμα της κοινής δράσης ήταν η δημιουργία δύο  επιστολών προς την Υπουργό για τα μέτρα που οι μαθητές μας ζητάνε προκειμένου να παρέχουμε ίσες ευκαιρίες μόρφωσης σε όλους .