Integration of Museums in School Education

Στο πλαίσιο του σχεδίου Erasmus “Integration of Museums in School Education”, στο οποίο συμμετέχει το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων, υλοποιήθηκε e-Twinning έργο με τίτλο: “Art around the e-globe”.

Στις δραστηριότητες του έργου συνεργάστηκαν οι μαθητές του σχολείου μας με μαθητές από την Πολωνία, την Ισπανία και την Τουρκία.

Μοιράστηκαν έργα τέχνης καλλιτεχνών που προέρχονται από διαφορετικό εθνικό/κοινωνικό/πολιτιστικό περιβάλλον, παρατήρησαν ομοιότητες και διαφορές στον τρόπο έκφρασης των δημιουργών.

Προσέγγισαν άλλους πολιτισμούς και διαφορετικές μορφές τέχνης και παράλληλα εξερεύνησαν και παρουσίασαν εκπροσώπους της πολιτιστικής σκηνής του τόπου τους.

Δείτε το εικονικό μουσείο, αποτέλεσμα της συνεργασίας του σχολείου μας με το Buhari Anatolian Imam Hatip Γυμνάσιο στην πόλη Konya της Τουρκίας με έργα των μαθητών των δύο σχολείων