Επισκέψεις στην ΕΛΕΠΑΠ

Οι μαθητές της Γ ‘Γυμνασίου τη Δευτέρα 1/4/2019 και την Τρίτη 2/4/2019, επισκέφθηκαν την ΕΛΕΠΑΠ. Πρόσφεραν χρηματικό ποσό που συγκέντρωσαν από λαχειοφόρο αγορά που είχαν διοργανώσει καθώς και τρόφιμα και γλυκά που οι ίδιοι είχαν παρασκευάσει.

Ξεναγήθηκαν στους χώρους της ΕΛΕΠΑΠ γνωρίστηκαν με τα παιδιά και έπαιξαν παιχνίδια και περιμένουν τους νέους τους φίλους να έρθουν και στο 5ο Γυμνάσιο.

Επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Η Γ΄ τάξη του σχολείου επισκέφθηκε τη Θεσσαλονίκη από 28 έως 30 Μαρτίου . Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τα ιστορικά μνημεία της Πόλης , τον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου, το μουσείο Φωτογραφίας, το μουσείο Κινηματογράφου και το Μουσείο Σύγχρονης τέχνης. Παρακολούθησαν την παράσταση Υπηρέτης δύο αφεντάδων  από το ΚΘΒΕ.

Μακεδονικό μουσείο σύγχρονης τέχνης
Μουσείο Φωτογραφίας

«Integration of Museums into School Education»

Ολοκληρώθηκε η πρώτη πενθήμερη δραστηριότητα επιμόρφωσης, η οποία έλαβε χώρα στην πόλη Novo Mesto της Σλοβενίας από 11 έως και 15 Μαρτίου 2019,στο πλαίσιο σχεδίου Erasmus+ KA201 με τίτλο: «Integration of Museums into School Education» και κωδικό αριθμό: 2018-1-TR01-KA201-059698, στο οποίο συμμετέχει το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων, μέσω της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου.

Τη δραστηριότητα παρακολούθησαν τρείς εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και συνεργάστηκαν με συναδέλφους από έξι διαφορετικές χώρες-Τουρκία, Σλοβενία, Ισπανία, Ιταλία, Πολωνία και Ελλάδα.

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί να προσεγγίσουν τον τρόπο και τα εργαλεία που θα τους επιτρέψουν να προετοιμάσουν σενάρια μαθήματος σε μουσειακούς χώρους, τα οποία θα συμβάλλουν στη μετατροπή των μαθητών από παθητικούς θεατές σε ενεργούς επισκέπτες, ικανούς να αποκωδικοποιήσουν τα μηνύματα των μουσειακών εκθεμάτων, μέσα από διαδραστικές, βιωματικές, δημιουργικές και μη τυπικής εκπαίδευσης δραστηριότητες.

Αρχικά, οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν εισήγηση σχετικά με την επιστήμη της μουσειολογίας, την εξέλιξη του μουσείου στο πέρασμα των χρόνων και το σημερινό του ρόλο στη διαμόρφωση του πολίτη, μέσω της μετάδοσης γνώσεων και αξιών.

Παρακολούθησαν επίσης καλές πρακτικές και εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται από μουσειοπαιδαγωγούς τόσο στο μουσείο Dolenjska του Novo mesto, όσο και σε μουσεία άλλων χωρών, που είχαν ως στόχο να αναδείξουν όχι μόνο την εκπαιδευτική και κοινωνική αξία του μουσείου ως πεδίο κατανόησης του κόσμου, αλλά και τα οφέλη και την απόλαυση της εναλλακτικής βιωματικής μάθησης κυρίως για τους νεαρούς μαθητές.

Συνεργάστηκαν σε διεθνικές ομάδες εργασίας και μοιράστηκαν εμπειρίες, γνώσεις και ιδέες για την ενίσχυση του δεσμού ανάμεσα στο σχολείο και το μουσείο.

Επισκέφτηκαν χώρους προβολής της υλικής και άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής και γνώρισαν χαρακτηριστικά του παρελθόντος της, αλλά και της σημερινής κουλτούρα των κατοίκων της.