Σήμερα 30 Ιανουαρίου η Εκκλησία γιορτάζει τους τρεις Ιεράρχες, τους προστάτες των Γραμμάτων.
Χρόνια πολλά σε όλους τους διδάσκοντες και διδασκόμενους!
Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι μια σημαντική ημέρα για την εκπαίδευση και τη γνώση. Οι Τρεις Ιεράρχες, ο Μέγας Βασίλειος, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ήταν σπουδαίοι λόγιοι και θεολόγοι, που άφησαν το στίγμα τους στην ιστορία της χριστιανικής σκέψης. Η σοφία και το έργο τους συνέβαλαν στην ανάπτυξη της ελληνικής παιδείας και γραμματείας.
Ο Εκκλησιασμός του Σχολείου μας πραγματοποιήθηκε σήμερα των τριών Ιεραρχών και στη συνέχεια τηρήθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα καθώς και το πρόγραμμα του ολοήμερου.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ