Ενημερωτικό σημείωμα για τους γονείς της ΣΤ΄ τάξης

Αγαπητοί γονείς της Στ’ τάξης,

Α Τάξη

Σας ενημερώνουμε ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία καταχώρισης των στοιχείων των μαθητών-αποφοίτων των Δημοτικών σχολείων για την κατάταξή τους σε Γυμνάσια της ΔΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης για το σχολικό έτος 2024-2025. Σύμφωνα με έγγραφο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, η χωροταξική κατανομή των μαθητών θα γίνει βάσει της μόνιμης κατοικίας τους, η οποία θα αποδεικνύεται με: Απόδειξη λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο ή Αντίγραφο εκκαθαριστικού της οικείας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ) [Παρακαλούμε να διαγράψετε τα οικονομικά σας στοιχεία] ή Βεβαίωση ιδιότητας μόνιμου κατοίκου από τον οικείο Δήμο. Η οριστικοποίηση του σχολείου τοποθέτησης θα γίνει σε δεύτερο χρόνο, μετά την επεξεργασία των δεδομένων από την ΔΔΕ και την επικαιροποίηση των αποφάσεων χωροταξικής κατανομής. Όσοι απόφοιτοι έχουν αδέλφια που θα φοιτούν και την επόμενη σχολική χρονιά σε Γυμνάσιο της περιοχής δηλώστε το στην υπεύθυνη δήλωση. Παρακαλούμε να αποστείλετε μέχρι την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου συμπληρωμένη την υπεύθυνη δήλωση με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά.