Κατασκευή ηλιακού φούρνου

Στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση του δασκάλου τους Γκαβανάσιου Κ. έφτιαξαν έναν ηλιακό φούρνο!

Έκαναν ομάδες, πήραν φελιζόλ, χάρακες, χαρτί, τζαμάκια, ανασκουμπώθηκαν  και σε λίγη ώρα ο ηλιακός φούρνος ήταν έτοιμος. Έπρεπε όμως να τον βάλουν σε εφαρμογή. Θα ανέβαζε υψηλές θερμοκρασίες ικανές να ψήσουν τις πίτσες που ονειρεύονταν; Δεν είχαν άλλη επιλογή από το να το δοκιμάσουν.

Την επόμενη μέρα με όλα τα απαραίτητα υλικά τα παιδιά της ΣΤ΄τάξης  κατευθύνθηκαν στην  κουζίνα-εστιατόριο του σχολείου. Με πολύ μεράκι ετοίμασαν τις πίτσες τους και τις έβαλαν στον φούρνο.

Ο καιρός ήταν νεφελώδης.Το ερώτημα ήταν αν ο φούρνος θα ανέβαζε τη κατάλληλη θερμοκρασία.

Μετά από μία ώρα περίπου, ω του θαύματος!

Το τυράκι έλιωσε και τα παιδιά απόλαυσαν τις πίτσες τους προσδοκώντας βέβαια να βάλουν σε λειτουργία το φούρνο κι άλλες φορές.