25η Μαρτίου 1821: Μια υπέροχη γιορτή!

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου , το σχολείο μας είχε τη χαρά να παρακολουθήσει την εξαιρετική παράσταση που ετοίμασαν οι μαθητές της Γ΄τάξης με τον συντονισμό και την επιμέλεια του δασκάλου της κ. Δάγκου Αθανάσιου.

Αφορμή στάθηκε ο εορτασμός της επετείου για την Επανάσταση του 1821. Έτσι, μέσα σε ένα όμορφο σκηνικό  “Μουσείου Ελληνικής Επανάστασης”, είδαμε  τις μορφές των ηρώων του ’21 να ζωντανεύουν μέσα στα κάδρα τους ,που με τόσο μεράκι έφτιαξαν οι μαθητές  με τη βοήθεια της δασκάλας των εικαστικών. Ταυτόχρονα ακούσαμε την ιστορία του καθενός και καθεμιάς και μάθαμε για τη σπουδαία προσφορά τους στην υπόθεση της ελευθερίας του τόπου μας.

Μπράβο στην Γ΄τάξη και ένα μεγάλο “ευχαριστώ” που βοηθήσατε να μείνει ζωντανή η ιστορική μας μνήμη!