Στιγμιότυπο 2021-03-30, 08.57.05

“Θα πάω πρώτη και μ΄ αρέσει!”

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

???? Μέσα σ΄ ένα κλίμα χαράς και ενθουσιασμού υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τα μαθητούδια του νηπιαγωγείου.

???? Οικοδεσπότες, οι μαθητές της Α΄ τάξης του 5ου και του 10ου Δημοτικού Σχολείου με τις δασκάλες τους Αφροδίτη Πιπεράρη

Afroditi Piperari

και Μαρία Δρένου

Maria Drenou

.

???? Τα νήπια έκαναν με τα πρωτάκια παρεούλες, γνωριμίες και χαρούμενες δραστηριότητες στην αίθουσα εκδηλώσεων.
Καλεσμένοι και οικοδεσπότες διαβάσαμε ένα παραμύθι, συζητήσαμε τους κανόνες του σχολείου, τραγουδήσαμε, χορέψαμε και ζωγραφίσαμε!
???? Δείξαμε στα νήπια το “μεγάλο σχολείο” και τα βάλαμε στις αίθουσες της Α΄ τάξης για μια πρώτη γεύση στα “μεγάλα θρανία”!
???? Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των δύο σχολείων πρόσφεραν κεράσματα και το πρόγραμμα έκλεισε με γυμναστική, το αγαπημένο μάθημα όλων των παιδιών, με τον γυμναστή Κώστα Τρεμπολίτη!

???? Οι γονείς των νηπίων ενημερώθηκαν για σχολικά θέματα που αφορούν τη φοίτηση των παιδιών τους από τον Διευθυντή του 5ου Κωνσταντίνο Αλβανό

Kostas Alvanos

, τη Διευθύντρια του 10ου Ελισάβετ Χασολάνη και τον Σχολικό Σύμβουλο Ιωάννη Κουτσουρίδη.

???? Ήταν μια ιδιαίτερη ημέρα για μικρούς και μεγάλους! Μικρά μας αγγελούδια, σας περιμένουμε τον Σεπτέμβρη ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ!