Στιγμιότυπο 2021-03-30, 10.13.35

Πρόγραμμα υγιεινής διατροφής

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Οι μαθητές της Γ΄ τάξη του σχολείου μας με τους δασκάλους τους Polina Koufou και Μιχάλης Κωστίκας συνεχίζοντας το πρόγραμμα υγιεινής διατροφής που δουλεύουν φέτος, πραγματοποίησε επίσκεψη στην αλευροβιομηχανία “ΚΟΥΛΑ” στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας. Δε θα μπορούσαν να αφήσουν έξω το αλεύρι, που είναι ένα φυσικό και υγιεινό προϊόν για όλες τις χρήσεις και βρίσκεται στη βάση της διατροφικής πυραμίδας με σπουδαία διατροφική αξία στην καθημερινή μας ζωή! Δάσκαλοι και μαθητές ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις και έμαθαν πώς παράγεται το αλεύρι από την ψίχα του σιταριού, χωρίς μάλιστα προσθήκη συντηρητικών! Πολύ εντυπωσιακή η βιομηχανία ΚΟΥΛΑ! Μεγάλος ενθουσιασμός και χαρά υπήρχε από μικρούς και μεγάλους για τη μηχανή ρομπότ που τακτοποιούσε τα τσουβάλια κάνοντας τη βαριά δουλειά πολλών εργατών!