Συμπληρωματικό υλικό πρόληψης του κορωνοϊού

Με αφορμή την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς και δεδομένης  της υπάρχουσας στρεσογόνας  κατάστασης  φοβούμενοι  τη διασπορά  του  κορωνοϊού COVID – 19,  παρακαλούμε πολύ  ενημερωθείτε διαβάζοντας  το  συμπληρωματικό  υλικό  του Εθνικού  Οργανισμού  Δημόσιας  Υγείας , που εμπεριέχεται στους  παρακάτω  συνδέσμους,  με σκοπό  να  ληφθούν τα απαραίτητα  μέτρα  προφύλαξης  για τη σχολική μας  κοινότητα.

ΦΕΚ 3780/τΒ ́/08-09-2020 – Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους.
ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ SARS–CoV-2 (COVID-19) –  ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ  –  Προστατέψτε το παιδί σας, την οικογένειά σας και το σχολείο
 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ  –  Προστάτευσε τον εαυτό σου και το σχολείο σου
Συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικούς – Πώς θα πρέπει να μιλάω σε παιδιά και έφηβους για τον ιό (SARS-CoV-2) που προκαλεί τη νόσο COVID-19
Γιατί η μάσκα είναι ένα σημαντικό όπλο για να περιορίσουμε τη διασπορά του νέου κορωνοϊού – Οδηγίες Χρήσης;
Πως η μάσκα μας προστατεύει.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/4gymzogr/?p=1910