ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΩΝ (ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012-2013)

eiaa1Πριν τις πασχαλίνες διακοπές μαθητές της Α2 τάξης είχαν την ιδέα να συνεισφέρουν από το υστέρημα τους στο Εθνικό Ίδρυμα Αποκατάστασης Αναπήρων ( Κ.Α.Α) στους Αγίους Αναργύρους. Υπήρχαν πληροφορίες ότι το ίδρυμα παρουσιάζει οικονομικό πρόβλημα και παρά τις προσπάθειες των γιατρών και των νοσηλευτών τα οικονομικά προβλήματα του ιδρύματος είχαν σοβαρό αντίκτυπο στη νοσηλεία των τροφίμων και στην εργασία του νοσηλευτικού προσωπικού. Γι’ αυτό οι μαθητές οργάνωσαν ένα Πασχαλινό μπαζάρ όπου έφτιαξαν και πούλησαν χειροποίητες λαμπάδες. Από το παζάρι αυτό μαζεύτηκαν κάποια χρήματα τα οποία στη συνέχεια οι μαθητές διέθεσαν για να αγοράσουν, κατόπιν συνεννοήσεως με την κοινωνική υπηρεσία του εν λόγω ιδρύματος, πάνες ακράτειας για τους νοσηλευόμενους και γάντια μιας χρήσης για τους νοσηλευτές. Μια ομάδα παιδιών έδωσε στα ίδρυμα αυτά τα είδη πρώτης ανάγκης και γνώρισε από κοντά το μέρος που νοσηλεύονται αυτά τα άτομα με ειδικές ανάγκες.
Κατά την διάρκεια της επίσκεψης έγινε ξενάγηση των μαθητών μας στο Δημοτικό Σχολείο του Ιδρύματος από την υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων. Η γνωριμία με τους μαθητές του Δημοτικού δημιούργησε αισθήματα αλληλεγγύης και βαθιάς φιλίας μεταξύ των μαθητών. Οι μαθητές μας με αυτήν την μικρής χρηματικής αξίας προσφορά τους και με την επίσκεψη στο ίδρυμα εμπλούτισαν την εμπειρία τους από την ζωή, συνειδητοποίησαν το κοινωνικό έργο που προσφέρει το νοσηλευτικό προσωπικό κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, και πιστεύουν οτι αυτοί οι άνθρωποι (τρόφιμοι και νοσηλευτές) είναι πραγματικοί ήρωες.Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκαν οίκτο αλλά μόνο σεβασμό προς τον Άνθρωπο.