ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΓΟΡΑ (10-12-2012)

ancagoraΚατά την επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας, στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στον χώρο που χτυπούσε η καρδιά της πόλης για τέσσερις τουλάχιστον αιώνες των κλασικών και ελληνιστικών χρόνων. Εκεί ανεγέρθηκαν τα σημαντικότερα δημόσια κτήρια και ιερά του άστεως και αναπτύχθηκε έντονη διοικητική, πολιτική, δικαστική, εμπορική, κοινωνική, πολιτιστική και θρησκευτική δραστηριότητα. Η αλληλουχία των οικοδομημάτων της Αγοράς μέσα στο χρόνο αντικατοπτρίζει την εξελικτική πορεία του δημοκρατικού πολιτεύματος στους πέντε αιώνες ύπαρξης της πόλεως-κράτους. efestosΤα αρχαία ερείπια «αναστηλώνονταν» με την ξενάγηση και αποκάλυπταν ολοζώντανους τους θεσμούς της δημοκρατικής Αθήνας.
Οι μαθητές επισκέφτηκαν, επίσης, το Μουσείο της Αρχαίας Αγοράς που στεγάζεται στο αναστηλωμένο κτήριο της Στοάς Αττάλου το οποίο χρονολογείται στο 2ο αι. π.Χ. και ήταν δώρο του βασιλιά της Περγάμου Αττάλου ΙΙ στους Αθηναίους. Τα σημαντικότερα εκθέματα του Μουσείου, σχετίζονται με τις λειτουργίες του Αθηναϊκού Δημοκρατικού πολιτεύματος και χρονολογούνται τους κλασικούς, υστεροκλασικούς χρόνους. Ανάμεσα τους συγκαταλέγονται: πήλινα δημόσια μέτρα, χάλκινα επίσημα σταθμά, τμήμα μαρμάρινου κληρωτηρίου, χάλκινα δικαστικά πινάκια, μία πήλινη κλεψύδρα, χάλκινες δικαστικές ψήφοι, και όστρακα οστρακισμού με χαραγμένα τα ονόματα γνωστών στρατηγών και πολιτικών ανδρών της αρχαιότητας, αλλά και το μαρμάρινο ψηφισματικό ανάγλυφο με παράσταση του Δήμου και της Δημοκρατίας και χαραγμένο ψήφισμα της Εκκλησίας του Δήμου κατά της τυραννίας. view2Έτσι, «αφηρημένες» πολιτικές έννοιες έλαβαν σάρκα και οστά και βοήθησαν τα παιδιά να σχηματίσουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τα πολιτικά πράγματα του παρελθόντος, αλλά και να κάνουν τους συσχετισμούς τους με τη σύγχρονη πολιτική πραγματικότητα καθώς και να προβληματιστούν για τον ρόλο του πολίτη του σήμερα.