Η « Chandeleur”, η γιορτή της κρέπας, αναβίωσε και φέτος στο 4ο Δ.Σ. Τυρνάβου στo πλαίσιo του μαθήματος των Γαλλικών με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού των Γαλλικών, κας Νάρη Χρύσας. Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ με τη βοήθεια των δασκάλων τους παρασκεύασαν και απόλαυσαν κρέπες στην αυλή του σχολείου μας!!!

Αυτό το δημοφιλές έθιμο έχει πολλούς οπαδούς, όμως οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν την έννοια και την προέλευσή του. Οι Χριστιανοί γιορτάζουν κάθε χρόνο αυτή την ημερομηνία, τη στιγμή που ο Ιησούς παρουσιάστηκε στο ναό, 40 ημέρες μετά τη γέννησή του. Η γιορτή της παρουσίας του Κυρίου, συνοδευόταν άλλοτε από λιτανεία με αναμμένα κεριά. Αυτό εξηγεί το σημερινό όνομα της γιορτής Chandeleur. Το άγιο φως των κεριών των εκκλησιών που φέρνουν οι πιστοί στο σπίτι τους θα τους προστατέψει και θα τους υπενθυμίζει ότι ο Χριστός είναι το φως του κόσμου. Η προέλευση της γιορτής κατά τη γαλλική παράδοση, συνδέεται με το φως, τον εξαγνισμό, τη γονιμότητα και την ευημερία Στη Γαλλία σήμερα η Chandeleur είναι γνωστή κυρίως ως η ημέρα της κρέπας. Κατά την παράδοση, που ανάγεται σε μια από τις πολλές λαϊκές δοξασίες, εάν δεν έφτιαχναν κρέπες την ημέρα αυτή δεν θα είχαν σοδειά από σιτάρι. Η κρέπα, μεταξύ άλλων, λόγω του στρογγυλού σχήματος και του χρυσαφένιου της χρώματος, θυμίζει τον ήλιο που επιστρέφει την άνοιξη μετά από ένα σκοτεινό και κρύο χειμώνα. Όποιες, λοιπόν, κι αν είναι οι παραδόσεις της κάθε χώρας, όλοι μας μπορούμε να περάσουμε ευχάριστες στιγμές απολαμβάνοντας μια νόστιμη κρέπα, είτε αλμυρή είτε γλυκιά.