Mε αφορμή τον φετινό εορτασμό για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου, το Saferinternet.gr σε συνεργασία με τη Google και με την υποστήριξη του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα δημιούργησε νέα πλατφόρμα ανάδειξης της Ελλάδας με τον τίτλο “Youth4Greece”

Η πλατφόρμα έχει ως στόχο να προβάλλει την χώρα μέσα από τα μάτια των παιδιών και των εφήβων αφού ενθαρρύνει τους νέους να δημιουργήσουν αμιγώς πρωτότυπα βίντεο σε σχέση με τα αξιοθέατα του τόπου τους – ιστορικά, πολιτιστικά, φυσικής ομορφιάς – τοπικές εκδηλώσεις και συνταγές, για να αναδείξουν τη μοναδικότητα κάθε σημείου της χώρας.

H E τάξη του σχολείου μας ετοίμασε το ακόλουθο βίντεο για την προβολή του τόπου μας στην ιστοδελίδα. Μέσα από αυτή τη δράση και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους, οι μαθητές δημιουργήσαν θετικό διαδικτυακό υλικό συμβάλλοντας άμεσα στην προαγωγή καλού και ποιοτικού περιεχομένου, και κατανοώντας ταυτόχρονα τις πολύ σημαντικές έννοιες της πρωτοτυπίας, της πνευματικής ιδιοκτησίας και της συνεργασιμότητας.