Τo 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας διεξήχθη στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας στις 4 και 5 Απριλίου 2014. Πέρα από τις παρουσιάσεις των έργων των μαθητών, στο πλαίσιο του Μαθητικού Φεστιβάλ στο χώρο του Μουσικού Σχολείου φιλοξενήθηκαν:

1. Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής
2. Εργαστήριο αισθητήρων κίνησης με το Kinect
3. Διαδραστικός πίνακας
4. Έκθεση φωτογραφίας

Το σχολείο μας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Σεφεριάδου Ελένης (ΠΕ19) και Μπλάκου Θεοδώρας (ΠΕ06), παρουσίασε το έργο “Με τα μάτια των παιδιών…”, ένα ψηφιακό βιβλίο γεμάτο με ιστορίες που έγραψαν τα ίδια τα παιδιά και ψηφιοποίησαν χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα Storybird, ένα Wed2 εργαλείο. Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την προσπάθεια τους.

Ομάδα Μαθητών Στ Τάξης:

Βαρσάμη Αναστασία, Καραγκούνης Ιωάννης, Κατσαρού Αντιγόνη, Κεχαγιάς Αλέξανδρος, Κορδονούλη Σοφία, Κοτσιαλής Δημήτριος, Μαργαρίτης Δημήτρης, Μπαντής Μανώλης, Μπίτσι Αλγκέρτ, Μπουσμπούκη Ραφαέλα, Πέρπερα Άννα, Ξενοπούλου Ειρήνη, Τσένα Άμπρα

Free digital slideshow created with Smilebox