«Δόντια γερά, τρώγοντας υγιεινά»: 5ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων στο τμήμα Β΄-Γ΄-Δ΄ με τίτλο «Η Φροντίδα των Δοντιών»

Το 5ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων του 1ου θεματικού κύκλου έχει τίτλο «Η Φροντίδα των Δοντιών».

Αποτελείται από 3 δραστηριότητες με συνολική διάρκεια 3 διδακτικών ωρών.

Α. ως προς τις δεξιότητες του νου:  οι μαθητές να παρατηρούν, να συγκρίνουν και να διαχειρίζονται κάθε νέα πληροφορία με δημιουργικό τρόπο. Η ρουτίνα (στρατηγική) σκέψης που θα αξιοποιηθεί θα είναι κυρίως οι «Δημιουργικές Συγκρίσεις».

Β. ως προς το θέμα: οι μαθητές 1. να γνωρίσουν τα προϊόντα της στοματικής υγιεινής και 2. να κατανοήσουν τη σημασία του σωστού βουρτσίσματος των δοντιών.

Επεξεργαζόμαστε το ποίημα «Η οδοντόβουρτσα» από το Ανθολόγιο της Α΄-Β΄ τάξης (σελ. 54) εστιάζοντας στην οδοντόβουρτσα , την οδοντόκρεμα, το οδοντικό νήμα και το στοματικό διάλυμα με στόχο οι μαθητές/τριες να αντιληφθούν την αξία και τη συμβολή τους στην υγιεινή των δοντιών, παρακολουθούμε το βίντεο: «Πλένω τα δοντάκια μου…. χαρίζω χαμόγελα γύρω»  και κατασκευάζουμε με τεχνική κολλάζ , ένα διαφορετικό πίνακα αναφοράς με το καθαρό-χαρούμενο δοντάκι και τους βοηθούς του (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, οδοντικό νήμα, στοματικό διάλυμα).

Παρακολουθούμε την «Οδοντοστοιχούλα», ένα βιντεάκι κινουμένων σχεδίων που διαρκεί όσο ένα βούρτσισμα και το παιδικό τραγουδάκι που ακούγεται έχει ως σκοπό να διδάξει στοματική υγιεινή στα παιδιά, αλλά και να τα ενθαρρύνει να την τηρήσουν. Με ένα πρωτότυπο και διασκεδαστικό τρόπο ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Πειραιά, κάνει το «βαρετό» για τα παιδιά βούρτσισμα των δοντιών «παιχνίδι».

Στη συνέχεια παρακολουθούμε την τραγουδοϊστορία: « Το δοντάκι» με πρωταγωνιστή τον Γιαννάκη, ένα λιχούδικο παιδάκι, που κατανάλωνε πολλά γλυκά και ένα βράδυ κοιμήθηκε χωρίς να πλύνει τα δόντια του. Ξύπνησε όμως από ένα κακό όνειρο και κατάλαβε το λάθος του. Τελειώνουμε τη δραστηριότητα φτιάχνοντας από εδώ το «Ημερολόγιο Βουρτσίσματος».

Διδακτικό σενάριο από την Πλατφόρμα ΑΙΣΩΠΟΣ με τίτλο « ΓΕΡΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ». Αξιοποίηση της ενότητας «Δεξιότητες για τη φροντίδα του στόματος»  που αφορά στη διδασκαλία του θέματος της φροντίδας και σωστής υγιεινής των δοντιών των παιδιών. Οι μαθητές παρακολουθούν βίντεο με οδηγίες για σωστό βούρτσισμα των δοντιών. Κατά την προβολή του βίντεο, η παρουσίαση μπορεί να διακόπτεται, ώστε οι μαθητές να σχολιάζουν, να ρωτούν και να ενημερώνονται για τυχόν απορίες. Στη συνέχεια ακούμε και τραγουδάμε το τραγούδι: «Πλένω τα δόντια μου καλά»

«Τρέφομαι υγιεινά-Ζω ποιοτικά»: 2ο Εργαστήριο στο τμήμα Α΄-Ε΄-ΣΤ΄ με τίτλο «Η Διατροφική Πυραμίδα»

Στο εργαστήριο αυτό μαθαίνουμε για την πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής μέσω της παρατήρησης ψηφιακού και έντυπου εποπτικού υλικού. Επιπλέον οι μαθητές συμπληρώνουν φύλλο εργασίας στο οποίο καλούνται να ταξινομήσουν τροφές σε έξι βασικές κατηγορίες τροφίμων.

IMG 0258      IMG 0259