1η άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση των σεισμών 2021-2022

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο και η Ελλάδα ανήκει σε εκείνες τις χώρες που παρουσιάζουν έντονη σεισμική δραστηριότητα. Οι περισσότεροι σεισμοί που συμβαίνουν στη χώρα μας δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα, ωστόσο μερικοί είναι πολύ ισχυροί και έχουν επιπτώσεις στον άνθρωπο και στο δομημένο περιβάλλον.

Το σχολείο μας, στα πλαίσια της ενημέρωσης των μαθητών μας, πραγματοποίησε τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 την πρώτη προβλεπόμενη άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση των σεισμών. Η άσκηση ξεκίνησε στις 11:15 το πρωί. Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών του Σχολείου μας, προφυλάχτηκαν, αρχικά, κάτω από τα θρανία τους και αμέσως μετά εκκένωσαν το κτήριο σε ελάχιστο χρόνο για να συγκεντρωθούν στην αυλή, όπως θα έκαναν και σε περίπτωση πραγματικού σεισμού.