«Δόντια γερά, τρώγοντας υγιεινά»: 4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τίτλο «Η Διατροφή των Δοντιών» στο τμήμα Β΄-Γ΄-Δ΄

Το 4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων του 1ου θεματικού κύκλου έχει τίτλο «Η Διατροφή των  Δοντιών».

Αποτελείται από 3 δραστηριότητες με συνολική διάρκεια 3 διδακτικών ωρών.

Α. ως προς τις δεξιότητες του νου:  οι μαθητές να παρατηρούν, να συγκρίνουν και να διαχειρίζονται κάθε νέα πληροφορία με δημιουργικό τρόπο. Η ρουτίνα (στρατηγική) σκέψης που θα αξιοποιηθεί θα είναι κυρίως οι «Δημιουργικές Συγκρίσεις».

Β. ως προς το θέμα: οι μαθητές 1. να κατανοήσουν τη θρεπτική αξία των τροφών, 2. να διακρίνουν τις υγιεινές και μη υγιεινές τροφές και 3. να κατανοήσουν τη σημασία της έννοιας  «μεσογειακή διατροφή».

Με τη δραστηριότητα «Η διατροφική πυραμίδα» στοχεύουμε να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες  τη μεσογειακή διατροφή και να αντιληφθούν  τον ρόλο που παίζει η σωστή διατροφή στην υγεία των δοντιών.

Αρχικά γνωρίζουμε από το φωτόδεντρο την «Πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής»,  παρακολουθούμε το βίντεο: «Η πυραμίδα των τροφών», για να κατανοήσουμε τις κατηγορίες των τροφίμων και τη διατροφική τους αξία και παίζουμε το παιχνίδι: «Οι κατηγορίες των τροφίμων» από εδώ για την εξοικείωση με τις 6 από τις βασικότερες κατηγορίες τροφίμων: δημητριακά, λαχανικά, όσπρια, γαλακτοκομικά, λίπη και φρούτα.

Ενδεικτικά:

Ζητάμε από τους μαθητές να αναφέρουν, αν γνωρίζουν, τροφές που βοηθούν τα δόντια και τροφές που τα επιβαρύνουν και οδηγούμε τη συζήτηση στην βλαβερή επίδραση της ζάχαρης στα δόντια. Εδώ, παρουσιάζουμε  από το ψηφιακό διδακτικό σενάριο: «Γερά Δοντάκια» της Πλατφόρμας «Αίσωπος», την εικόνα «Χαρούμενα και Λυπημένα Δοντάκια» και σχολιάζουμε και τονίζουμε τις ευεργετικές και τις βλαβερές για τα δόντια κατηγορίες τροφίμων.

και λυπημένα δοντάκια

Στη συνέχεια οι μαθητές καταγράφουν  τις τροφές που κάνουν τα δόντια μας λυπημένα και χαρούμενα, συμπληρώνοντας σχετικό Φύλλο Εργασίας:

Χαρούμενα και λυπημένα δοντάκια

Ενδεικτικά:

και συμπληρώνουν το πιάτο της υγιεινής διατροφής:

Τρέφομαι σωστά και φροντίζω τα δόντια μου

Ενδεικτικά:

Το «Παιχνίδι της διατροφικής πυραμίδας» έχει ως στόχο μέσω της στρατηγικής σκέψης τη δημιουργία και διάχυση ενός οράματος- Τρέφομαι σωστά , δόντια γερά.

Οι μαθητές δημιουργούν τη  διατροφική πυραμίδα με σκοπό την τοποθέτηση διαφορετικών ομάδων τροφίμων στα επιμέρους σημεία της πυραμίδας, με βάση τη διατροφική τους αξία και τις αρχές της μεσογειακής διατροφής.

Στη συνέχεια φτιάχνουν το ημερήσιο πρόγραμμα των γευμάτων τους: ΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΣΟΥ! και ταξινομούν στη ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΠΥΡΑΜΙΔΑ τις ομάδες τροφίμων, λαμβάνοντας υπόψη πόσο συχνά ή πόσο αραιά θα πρέπει να καταναλώνεται κάθε είδος τροφής.

Στο τέλος κατασκευάζουν τη δική τους  Πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής.