«Δόντια γερά, τρώγοντας υγιεινά»: 3ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τίτλο: «Τα δόντια» στο τμήμα Β΄-Γ΄-Δ΄

Το 3ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων του 1ου θεματικού κύκλου έχει τίτλο «Τα δόντια».
Α. ως προς τις δεξιότητες του νου: οι μαθητές να παρατηρούν, να συγκρίνουν και να διαχειρίζονται κάθε νέα πληροφορία με δημιουργικό τρόπο. Η ρουτίνα (στρατηγική) σκέψης που θα αξιοποιηθεί θα είναι κυρίως οι «Δημιουργικές Συγκρίσεις», καθώς και η στρατηγική «Χρώμα-Σύμβολο-Εικόνα».
Β. ως προς το θέμα: οι μαθητές 1. να γνωρίσουν τις ονομασίες των δοντιών, τα μέρη τους και τη χρησιμότητά τους και 2. να γνωρίσουν τα νεογιλά δόντια και τα δόντια του ενήλικα
Οι μαθητές παρακολουθούν το βίντεο-παραμύθι με τίτλο: «Σοκολάκης και Ζαχαρούλα Τρυποδόντη» με στόχο την ευαισθητοποίησή τους γύρω από το θέμα των δοντιών, το οποίο και αναλύουν διεξοδικά. Στη συνέχεια παρακολουθούν το βίντεο: « Έπεσε το δόντι» (όπου η νεράιδα των δοντιών έρχεται το βράδυ και παίρνει τα δόντια που πέφτουν), συμπληρώνουν το 3ο Φύλλο Εργασίας (ΝΕΟΓΙΛΑ ΔΟΝΤΙΑ-ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΙΑ)

και εκφράζονται εικαστικά με θέμα το συγκεκριμένο παραμύθι.

Μέσα από τη δραστηριότητα ¨Οι φίλοι μου τα δόντια¨ που έχει ως στόχο την κατανόηση της σπουδαιότητας των δοντιών για την καλή υγεία ασχολούμαστε διεξοδικά με το διδακτικό σενάριο από το φωτόδεντρο με τον παρακάτω τίτλο: « Γερά δόντια, χαρούμενα παιδιά»
Στη συνέχεια ακούμε και τραγουδάμε το τραγούδι: «Ο μπαμπάς μου με ρωτάει…» που αναφέρεται στην ανησυχία του γονιού για το πόσα γλυκά τρώει το παιδί του, φανερά αλλά και κρυφά και οι μαθητές κατασκευάζουν έναν σελιδοδείκτη όπου γράφουν το δικό τους μήνυμα.

IMG 20211122 120423

Με διδακτική αξιοποίηση της στρατηγικής «Χρώμα-Σύμβολο-Εικόνα» οι μαθητές θα προτείνουν τις δικές τους αποτυπώσεις και συμβολισμούς για τα δόντια, αιτιολογώντας την απάντησή τους. Στη συνέχεια θα συμπληρώσουν το 4ο Φύλλο Εργασίας  δημιουργώντας την αφίσα-τρίπτυχο. Ενδεικτικά:

IMG 20211108 093850 5                 IMG 20211108 093836 1