9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

.jpg

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, η σχολική μας μονάδα αποφάσισε την επίσκεψη όλων των μαθητών του σχολείου στην αρχαία Νεμέα, ένα μέρος που δεν επιλέχτηκε καθόλου τυχαία.

Εκεί δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές του σχολείου μας να γνωρίσουν τον αρχαίο ναό του Δία, το μουσείο και το αρχαίο στάδιο. Οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν την ξενάγηση στους χώρους αυτούς και έλαβαν μέρος σε αγώνες τρεξίματος μέσα στον στίβο του αρχαίου σταδίου της Νεμέας πραγματοποιώντας μια προσομοίωση των αρχαίων αθλημάτων και ακολουθώντας τα βήματα των προγόνων τους. Στο τέλος οι νικητές στεφανώθηκαν με στεφάνια από σέλινο όπως και στους αγώνες της αρχαιότητας.

16645513464701664551346463 censored 1664537414739 censored 1664537414735 censored 1664551427137 censored

Λίγα λόγια για τον ναό, το μουσείο και το στάδιο της Νεμέας

Ο ναός ανήκει στο τέλος της εποχής του Κλασικού Δωρικού ρυθμού και στην αρχή της νέας Ελληνιστικής τάσης να συνδυάζονται οι αρχιτεκτονικοί ρυθμοί με ιδιαίτερη έμφαση στη διακόσμηση.

Tο Αρχαιολογικό Μουσείο Νεμέας κατασκευάστηκε στα πλαίσια του ανασκαφικού προγράμματος του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας. Παραδόθηκε επισήμως στο Ελληνικό Κράτος στις 28 Μαΐου 1984 και βρίσκεται έκτοτε σε λειτουργία.

Το αρχαίο Στάδιο της Νεμέας κατασκευάστηκε περί το 330 π.Χ., όταν οι αγώνες επέστρεψαν από το Άργος. Έχει ομοιότητα με άλλα στάδια της Πρώιμης Ελληνιστικής περιόδου, όπως αυτά της Ολυμπίας και της Αθήνας, τα οποία εν μέρει εκμεταλλεύονταν τη μορφή του φυσικού εδάφους και εν μέρει ήσαν τεχνητά. χώματα της εκσκαφής στο νότιο τμήμα.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να παρακολουθήσετε σύντομα βίντεο από τον ιστορικό αυτόν χώρο.

https://youtu.be/IIwH-nTVDI8                               https://youtu.be/O7Gw2dtbdJg

*Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κ.Μούκα για το φτιάξιμο των στεφάνων και την κ.Σωτηρίου για την ξενάγηση. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.