Οργάνωση και πραγματοποίηση Ενδοσχολικών Επιμορφωτικών Δράσεων στο Σχολείο μας

images 4 1images 2 1

Στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης της Σχολικής μας Μονάδας και της οργάνωσης των ενδοσχολικών επιμορφωτικών δράσεων του σχολείου μας, ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας του 4ου Δημοτικού Σχολείου Άργους, την Πέμπτη 31/3/2022 έχοντας υπόψη: Την εισήγηση του Συλλόγου για το έγγραφο του οργανωτικού  συντονιστή εκπαιδευτικού έργου (ΠΕ.Κ.Ε.Σ), αλλά και την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων 17-23/3/2022 που αφορά τον προγραμματισμό ενδοσχολικών επιμορφωτικών δράσεων για το σχολικό έτος 2021-22.

Αποφάσισε τη διεξαγωγή έξι επιμορφωτικών δράσεων συνολικής διάρκειας 17 ωρών εκτός διδακτικού ωραρίου, οι οποίες και πραγματοποιήθηκαν ως εξής:

1. Οργάνωση και πραγματοποίηση ενδοσχολικής επιμορφωτικής ημερίδας από το 4ο Δημοτικό Σχολείο με θέμα: <<Από τη σχολική ένταξη στην παιδαγωγική της συμπερίληψης σε παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς>>, με ομιλητές: τον κ. Ρέμπελο Δημήτριο, ΠΕ23 Ψυχολόγο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ν.Αργολίδας και την κ. Μπέκα Κωνσταντίνα, ΠΕ30 Κοινωνική Λειτουργό ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ν.Αργολίδας, την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022 και ώρες διεξαγωγής 13:30-15:30.
  2. Οργάνωση και πραγματοποίηση ενδοσχολικής επιμορφωτικής εξ΄αποστάσεως διαδικτυακής εσπερίδας από το 4ο Δημοτικό Σχολείο με θέμα: <<Συνεργατικά έγγραφα και χρήση του +γραφίς >>, με ομιλήτρια την κ. Γκαρκάσουλα Ευανθία Ελισάβετ, εκπαιδευτικό ΠΕ86, την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 και ώρες διεξαγωγής 18:00-20:00.
  3. Οργάνωση και πραγματοποίηση ενδοσχολικής επιμορφωτικής ημερίδας από το 4ο Δημοτικό Σχολείο με θέμα: <<Παρατήρηση και Αξιολόγηση της διδασκαλίας>> με ομιλητή τον images 3 1    κ. Μπομπέτση Γεώργιο, Διευθυντή του 4ου Δημοτικού Σχολείου ΠΕ70, την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 και ώρες διεξαγωγής 13:15-17:15.
  4. Οργάνωση και πραγματοποίηση ενδοσχολικής επιμορφωτικής ημερίδας από το 4ο Δημοτικό Σχολείο με θέμα: << Έκθεση Αξιολόγησης της Διδασκαλίας>> με ομιλητή τον κ. Μπομπέτση Γεώργιο, Διευθυντή του 4ου Δημοτικού Σχολείου ΠΕ70, την Τετάρτη 19 Μαΐου 2022 και ώρες διεξαγωγής 13:15-17:15.
  5. Οργάνωση και πραγματοποίηση διασχολικής εξ΄αποστάσεως επιμόρφωσης σε συνεργασία με το 3ο Δ.Σ. Ναυπλίου και το 3ο Δ.Σ. Άργους με ομιλήτρια την κ. Καλούτσα Κωνσταντίνα, ειδική φωνής και ομιλίας, την Τετάρτη 19 Μαΐου 2022 και ώρες 18:00-20:00.
  6. Οργάνωση και πραγματοποίηση ενδοσχολικής επιμορφωτικής ημερίδας από το 4ο Δημοτικό Σχολείο με θέμα: <<Βιωματικό Εργαστήριο Πρώτων Βοηθειών>> με ομιλήτρια την κ. Σταματοπούλου Μαρία, Προϊσταμένη-Εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, με ημερομηνία και ώρες διεξαγωγής: Τρίτη 31 Μαΐου 2022, 13:15-16:15.

Μετά το πέρας των επιμορφωτικών δράσεων δόθηκαν  από το κέντρο διεξαγωγής των επιμορφώσεων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Άργους στους συμμετέχοντες, βεβαιώσεις παρακολούθησης.

images 1