ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΤ 3-ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ-ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ-ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ

Ως επαγγέλματα του μέλλοντος χαρακτηρίζονται εκείνα των οποίων οι προοπτικές είναι πολύ θετικές στην αγορά εργασίας, δηλαδή, τα επαγγέλματα για τα οποία οι κενές θέσεις εργασίας στο άμεσο μέλλον προβλέπεται να είναι περισσότερες από τον αριθμό των ατόμων που επιθυμούν και έχουν τα προσόντα να τις καταλάβουν. Στα πλαίσια του Σχολικού Εργαστηρίου επιλέχτηκε το επάγγελμα του διατροφολόγου, οι μαθητές γνωρίζουν το επάγγελμα του διατροφολόγου – διαιτολόγου, εξηγούν τη σημασία ύπαρξης του επαγγέλματος του διατροφολόγου, συσχετίζουν τη διατροφική συμπεριφορά του ατόμου με το επάγγελμα του διατροφολόγου -διαιτολόγου, επιλέγουν, από τις εικόνες που τους δίνονται, τις τροφές για κάθε μενού και αιτιολογούν τις επιλογές τους. Αποκτούν γνώσεις για το επάγγελμα του διατροφολόγου – διαιτολόγου, γνωρίζουν τα καθήκοντα του, τους τομείς απασχόλησης, γίνονται μικροί διατροφολόγοι και προτείνουν την υγιεινή διατροφή. Τέλος υιοθετούν την αυτενέργεια και την κριτική σκέψη.
IMG 20211116 225420