Το καταφέραμε κι αυτό ….Γίναμε Μικροί Διασώστες!!!

thumbnailΤα παιδιά της Ε΄και Στ΄τάξης  είχαν την ευκαιρία να βιώσουν ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό διαδραστικό πρόγραμμα πρώτων βοηθειών. Μέσα από συνεργατικές και διασκεδαστικές δραστηριότητες απόκτησαν γνώσεις και δεξιότητες που, πραγματικά, μπορούν να…σώσουν ζωές! Παιδιά, είστε άξιοι Υπερασπιστές της Ζωής! Μπράβο σας!!!

thumbnail 1thumbnail 2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Ε΄ΤΑΞΗ

Το πρόγραμμα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων 21+ με τίτλο, “Παίζουμε και Μαθαίνουμε Παρέα, Πάντα με Βλέμμα Θετικό!” συνεχίζεται για τους μαθητές/τριες  όλων των τμημάτων της Ε΄ τάξης του σχολείου μας. Στόχος μας είναι μέσα από ποικίλες δραστηριότητες να καλλιεργηθούν  και να ενισχυθούν ο αλτρουισμός, η ενσυναίσθηση, η αισιοδοξία,  η δημιουργικότητα, η έκφραση του συναισθήματος,  η αυτοεκτίμηση και η  υπευθυνότητα, ώστε να βοηθηθούν τα παιδιά μας  να γίνουν ακόμη πιο δεκτικά, στη δυνατότητα κατανόησης, συνύπαρξης, συνεργασίας και φιλίας, με τον/την άλλο/η, τον/την διαφορετικό/ή.
΄ταξη blob