ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Οι μαθητές της Ε’ και Στ΄τάξης, θα παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό δίωρο πρόγραμμα «Οι μικροί διασώστες» στο χώρο του σχολείου ανά τμήμα. Πρόκειται για ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό διαδραστικό πρόγραμμα πρώτων βοηθειών, όπου τα παιδιά εισάγονται ομαλά στη Βασική Υποστήριξη Ζωής (BLS), μέσω της συνεργατικής μάθησης. Περιλαμβάνει δεξιότητες κατάλληλες για την προεφηβική ηλικία όπως τη θέση ανάνηψης, την αναγνώριση της καρδιακής ανακοπής, τη διενέργεια καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης, μέσω εκπαιδευτικών προπλασμάτων, την Πνιγμονή κ.α. Στο τέλος τους προγράμματος τα παιδιά θα πάρουν μαζί τους ένα Dvd πρώτων βοηθειών, για τους γονείς που αναλύει όλους τους διασωστικούς χειρισμούς, σε τραυματικούς και παθολογικούς ασθενείς (ενηλίκους, παιδιά και βρέφη), με βίντεο και φωτογραφίες.

ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ EDUPASS

Σας ενημερώνουμε ότι η νέα πλατφόρμα https://edupass.gov.gr/ έχει ενεργοποιηθεί. Εκεί θα γίνεται η δήλωση παρουσίας και συμμετοχής στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία σε δημόσιες δομές με βάση το πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικού rapid test ή self-test. Επίσης θα εκδίδεται και η σχολική κάρτα. Μπορείτε να μπείτε ακολουθώντας τις οδηγίες προκειμένου να συναινέσετε προκειμένου να προωθούνται τα στοιχεία σας από την ΗΔΙΚΑ