ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΕΣΤ

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες.

Εξαιρούνται τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Πρέπει να έχουν σχετική βεβαίωση.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.Διενέργεια τεστ κάθε Δευτέρα και Πέμπτη στο σπίτι.Έλεγχος θα γίνεται καθημερινά κατά την είσοδο στο σχολείο.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.(Δηλ.Ελεγχος στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9).

Για να δηλώσετε το αποτέλεσμα του τεστ και να εκδώσετε την σχολική κάρτα πατήστε εδώ.

Σε περίπτωση που η εκτύπωση είναι αδύνατη μπορείτε  χειρόγραφα να συμπληρώσετε το έντυπο αρκεί να αναγράψετε τον κωδικό.

Λειτουργία Σχολείου

Αγαπητοί γονείς, αύριο Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 ξεκινάμε όλοι μαζί τη νέα σχολική χρονιά!

Απαραίτητη είναι περισσότερο από κάθε άλλη φορά η συνεργασία όλων . Χρειάζεται υπομονή, καλή διάθεση, αισιοδοξία και εμπιστοσύνη προκειμένου να εφαρμόσουμε τους κανόνες και τις οδηγίες λόγω της πανδημίας του covid-19.

Ξεκινάμε έτσι με πρώτη οδηγία την προσέλευση στην αυλή μόνο των μαθητών/τριών φορώντας υποχρεωτικά μάσκα .Κατά την είσοδο στο σχολείο τα παιδιά θα επιδεικνύουν πιστοποιητικό εμβολιασμού/νόσησης ή αρνητικό αποτέλεσμα self-test.

Μόνο οι μαθητές /τριες της Ε΄και ΣΤ τάξης θα παρευρίσκονται στο προαύλιο κατά τη διάρκεια του αγιασμού .Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες θα περάσουν στις τάξεις τους όπου θα τους περιμένουν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ και ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ :

Μαθητές /τριες Α΄ τάξης από την είσοδο της οδού Δραγατσανίου

Μαθητές/τριες Β΄ & Γ΄ τάξεων από την είσοδο της οδού Νικίου

Μαθητές/τριες Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων από την είσοδο της οδού Τσιμισκή

Μόνο οι μαθητές /τριες της Ε΄και ΣΤ τάξης θα παρευρίσκονται στο προαύλιο κατά τη διάρκεια του αγιασμού . Κατόπιν ο ιερέας θα μπει σε κάθε τάξη και θα αγιάσει εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Ώρα προσέλευσης 09:20 Ώρα αποχώρησης 10:30

Από την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου 2021 το πρωινό πρόγραμμα θα λειτουργεί με πλήρες ωράριο.Κανονικά θα λειτουργεί και η πρωινή ζώνη (07.00-08.00) για τους μαθητές/τριες που έχουν ήδη κάνει αίτηση εγγραφής.Το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργεί μόνο για τους μαθητές/τριες των Α-Β-Γ- τάξεων και μέχρι τις 16.00 .

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας

Oι μαθητές/τριες  της Δ΄ τάξης με την έναρξη των μαθημάτων και μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου το αργότερο θα πρέπει να προσκομίσουν στο σχολείο το ΑΔΥΜ

.adym_deltio_kai_fyllo_exetasis

Κανόνες Λειτουργίας

Παρακαλούμε πολύ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην τήρηση των ενδεικνυόμενων αποστάσεων κατά την προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών.

Πρωινή συγκέντρωση στην αυλή του σχολείου δεν θα γίνεται. Οι μαθητές/τριες θα μπαίνουν κατευθείαν στην τάξη τους, όπου θα τους υποδέχεται ο εκπαιδευτικός που διδάσκει την πρώτη ώρα.

Η είσοδος στο σχολείο επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης και μετά από ειδική συνεννόηση – ραντεβού με τη διεύθυνση ή τους εκπαιδευτικούς .

Οι μαθητές/τριες δεν θα επιτρέπεται να αλλάζουν θέση. Θα κάθονται στα ίδια θρανία όπως έχουν ήδη διαμορφωθεί οι αίθουσες και όπως θα τους υποδείξουν οι εκπαιδευτικοί.

Οι μαθητές/τριες δεν ανταλλάσσουν πράγματα με άλλους συμμαθητές (μολύβια, στυλό, τετράδια…).

Καλή σχολική χρονιά με την ευχή να μείνουν τα σχολεία μας ανοιχτά!