Με ψαλίδι για αρχή … “κατακτάω” τη γραφή!

Καλησπέρα σας, αγαπητοί μας φίλοι!

Καλή, χαρούμενη και γεμάτη χρονιά!

Σήμερα με αφορμή τη συνάντηση γονέων που έχουμε το απόγευμα με θέμα τη δανειστική βιβλιοθήκη σας θυμίζουμε την περσινή μας ανάρτηση “Το ρήμα διαβάζω, δεν έχει προστακτική” (πατήστε εδώ.)

Φέτος θέλουμε να προσθέσουμε μια ακόμη ενότητα που είναι πολύ σημαντική για το νηπιαγωγείο: η λεπτή κινητικότητα.

• Η λεπτή κινητικότητα σχετίζεται με το πόσο ικανό είναι ένα παιδί να χρησιμοποιεί τα δάχτυλά του για να χειρίζεται με επιδεξιότητα διάφορα αντικείμενα. Είναι μια δεξιότητα, η καλλιέργεια της οποίας βοηθά σημαντικά το παιδί σε διάφορους τομείς, μεταξύ των οποίων και στα πρώτα του μαθησιακά βήματα στο σχολείο, όπως π.χ. το γράψιμο. (http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=43&t=174846).

Στο νηπιαγωγείο για την εξάσκηση της λεπτής κινητικότητας χρησιμοποιούμε το ψαλίδι. Ναι, το ψαλίδι…

cali

(Χρόνο πολύ δεν έχουμε για μια δική μας ανάρτηση. Θα εκμεταλλευτούμε το διαδίκτυο και τα υπόλοιπα… “παραδοσιακά” στο σχολείο μας!)

Κλείνοντας την παρένθεση … χρήσιμες πληροφορίες για τη χρήση του ψαλιδιού μπορείτε να βρείτε εδώ  και ότι θελήσετε ξέρετε που θα μας βρείτε!

Καλό απόγευμα