ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

η αφίσα της ανακύκλωσης

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΩΝ ΣΤΟΛΙΔΙΩΝ

Με αφορμή το βιβλίο «ένα ελατάκι για τον Τάκη» του Ευγένειου Τριβιζά, φτιάξαμε το δικό μας βιβλίο, για ένα δέντρο που ο καθένας μας στολίζει με διαφορετικά στολίδια… τα πιο τέλεια στολίδια!

Δημοσιεύθηκε στη χριστουγεννιάτικα | Σχολιάστε

Αγιος Βασίλης και Ξωτικά γυμνάζονται

άγγελοι

παίξτε με τους αριθμούς

Δημοσιεύθηκε στη καραντίνα, Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

οι χιονάνθρωποι το ΄σκασαν

ελάτε να παίξουμε

σχήματα κορνίζες φαντάσια

ο σχηματάνθρωπος

ο Μπομπ ο χαμαιλέοντας

Δημοσιεύθηκε στη χρώματα - σχήματα | Σχολιάστε

ιδέες για πασχαλινές δραστηριότητες

δείτε το βιβλίο δραστηριοτήτων εδώ

μπορείτε να κατεβάσετε τα φύλλα εργασίας του βιβλίου  εδώ

Δημοσιεύθηκε στη πασχαλινά | Σχολιάστε

κατασκευή γαντόκουκλας

με τον ίδιο τρόπο μπορείτε να φτιάξετε και άλλα ζωάκια χρησιμοποιώντας την φαντασία σας

Valentine's Day Sock Puppet Craft - NJ Family7 Super Fun DIY Sock Puppets ⋆ Handmade CharlotteSock Puppets Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images - iStock

καλή επιτυχία

σβούρες

αποχαιρετισμός

οι τσάντες φορτωμένες με τα έργα μιας ολόκληρης χρονιάς

τα αναμνηστικά μας στολισμένα με τις ζωγραφιές που δημιουργήσαμε για τις τσάντες μας

η γωνιά του Θησέα

ακολουθήστε τα βέλη για να δείτε τη ζωή του Θησέα

οι άθλοι του Ηρακλή

το αλφαβητάρι της μυθολογίας

η γωνιά των Θεών

η γωνιά του Ηρακλή

ζωγραφίζουμε τον Ηρακλή– πατήστε πάνω στη φωτογραφία για να μας δείτε

Γίναμε Θεοί

γίναμε Θεοί ….

ήτε μεταμορφωθήκαμε στους γνωστούς Ερμής – Αφροδίτη – Δίας – ‘Ηφαιστος – Δήμητρα

ήτε δημιουργήσαμε νέους …..Οπως η Θεά της Αγάπης με ιερό ζώο τον μονόκερο, η Θεά του skateboard με ιερό ζώο το πολύχρωμο άλογο, η Θεά  της Φιλίας και η Θεά Κλόουν με ιερό ζώο το λαγουδάκι

Δημοσιεύθηκε στη δημιουργίες, μυθολογία | Σχολιάστε

μινωικές τοιχογραφίες

ο Θησέας κυνηγά το Μινώταυρο μέσα στο λαβύρινθο

Δημοσιεύθηκε στη μυθολογία | Σχολιάστε

για τη γιορτή της μητέρας

οι κάρτες με τις ευχές

Δημοσιεύθηκε στη οικογένεια-εαυτός | Σχολιάστε

πρωτομαγιά

κ α λ ό        μ ή ν α

Δημοσιεύθηκε στη άνοιξη | Σχολιάστε

παιχνίδια στην αρχαία Αθήνα

Η Ίυγξ

Άνοιγαν δύο τρύπες σε ένα ξύλινο τροχίσκο, περνούσαν διπλή κλωστή και αφού το περιέστρεφαν, μια το τραβούσαν και μια το χαλάρωναν. Ο ήχος που παραγόταν θύμιζε ένα πουλί, την ίυγγα, δηλαδή την μυρμηγκοφάγο, από το οποίο πήρε και το όνομά του το παιχνίδι. Λένε μάλιστα πως ανάλογα με τον ήχο που παραγόταν μπορούσαν να κάνουν διάφορες προβλέψεις.

εμείς φτιάξαμε το δικό μας παιχνίδι με κλωστή και πλαστικά καπάκια

ΣΤΡΟΒΙΛΟΣ ή ΒΕΜΒΙΞ ή ΣΤΡΟΜΒΟΣ:

είναι η γνωστή μας ξύλινη ή μεταλλική σβούρα. Η παλαιότερη αναφορά στην γνωστή μας σβούρα υπάρχει στην Ιλιάδα όπου ο Όμηρος συγκρίνει την περιστροφή μιας πέτρας που εκσφενδονίζει ο Αίας ο Τελαμώνιος με την χαρακτηριστική κίνηση της σβούρας πριν σταματήσει να περιστρέφεται. Οι στρόμβοι ήταν φτιαγμένοι από ξύλο, ορείχαλκο ή πηλό. Στις ανασκαφές της Τροίας βρέθηκαν Κεραμεικοί στρόμβοι.

οι δικές μας σβούρες είναι φτιαγμένες από καπάκι μαρκαδόρου και χαρτόνι που ζωγραφίσαμε με μεγάλη επιμέλεια

ΑΣΤΡΑΓΑΛΙΖΕΙΝ

παιχνίδι με αστράγαλους ή αλλιώς τα κότσια.

Οι τέσσερις επιμήκεις επιφάνειες των αστραγάλων είχαν διαφορετική βαθμολογική αξία: 3 η κοίλη πλευρά (ύπτιον), 4 η αντίθετη της κυρτή (πρανές), 6 η πλευρική και ασταθέστερη όλων (τo Κώον) και 1 η απέναντί της (τo Χίον).

Στο παιχνίδι νικητής αναδεικνυόταν όποιος έφερνε το μεγαλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό προέκυπτε από τον βαθμό της πλευράς, που άγγιζε το έδαφος

ΧΑΛΚΗ ΜΥΙΑ:

είναι η σημερινή μας τυφλόμυγα. Έδεναν με ένα μαντίλι τα μάτια ενός παιδιού που φώναζε: «πάω να κυνηγήσω την χαλκή μυία». Οι άλλοι του απαντούσαν: «θα την κυνηγήσεις, αλλά δεν θα την πιάσεις» και τον χτυπούσαν απαλά στην πλάτη με ραβδάκια. Ο παίχτης με τα μάτια κλειστά προσπαθούσε να πιάσει ένα από τα άλλα παιδιά. Όταν τα κατάφερνε, έπαιρνε το άλλο παιδί τη θέση του.

ΔΙΕΛΚΥΣΤΙΝΔΑ ή ΣΚΑΠΕΡΔΑ:

Το παιχνίδι αυτό ήταν πολύ αγαπητό στα παιδιά. Στη διελκυστίνδα, τα παιδιά στέκονταν σε δύο αντικριστές γραμμές το ένα πίσω από το άλλο, κρατώντας ένα μεγάλο σκοινί. Στο έδαφος, κάτω από το κέντρο του σκοινιού υπήρχε ένα ξύλο για σημάδι. Η μια ομάδα προσπαθούσε να τραβήξει την αντίθετη ομάδα προς το μέρος της και ο πρώτος από την αντίθετη σειρά να πατήσει το ξύλο.

Η ΑΚΙΝΗΤΙΝΔΑ:

Η ακινητίνδα είναι το σημερινό «αγαλματάκια ακούνητα, αγέλαστα κι αμίλητα». Οι παίχτες, μόλις δοθεί το σύνθημα, πρέπει να μείνουν ακίνητοι σε όποια στάση βρίσκονται. Εκείνος που θα κινηθεί, βγαίνει από το παιχνίδι.

θεογονία

τα παιδιά του 5ου Νηπιαγωγείου Δάφνης
ζωγραφίζουν και διηγούνται την ιστορία της θεογονίας

πρώτα φτιάξαμε στον πίνακα

την «γραμμη της αφήγησης»

μετά με κλήρο ορίσαμε

ποιό κομματι της ιστορίας

θα διηγηθεί κάθε ένας

το μικρό βιβλίο μας είναι έτοιμο

κάθε σελιδα έχει δύο δημιουργούς  εκτός από το εξώφυλλο, εκεί δούλεψαν όλα τα παιδιά

οπισθόφυλλο δεν έχει γιατί δεν έφταναν οι σελιδες για να ολοκληρωθεί η ιστορία και προτίμησαν να το χρησιμοποιήσουν για μια ακόμα σκηνή

το μικρό βιβλίο ανατυπώθηκε ώστε όλα τα παιδιά να έχουν ένα αντίτυπο

και μετά ήρθε η ώρα της ηχογράφησης

θεοί …….από πλαστελίνη

κύκλωπες

μυθολογία

θέμα μας η μυθολογία

χωριστήκαμε σε ομάδες

οι ομάδες πήραν το όνομα των θεών που μοιράστηκαν τον κόσμο

καθε ομάδα

έφτιαξε το σύμβολο του Θεού που εκπροσωπούσε

Δημοσιεύθηκε στη μυθολογία | Σχολιάστε

Με έμπνευση Τα Ελληνάκια της Ευγενίας Φακίνου, όπου οι ανθρώπινες φιγούρες, τα καράβια, τα λουλούδια και τα πουλιά που κέντησαν και ύφαναν οι κοπελιές στα προικιά τους έγιναν ένα όμορφο παραμύθι.

κεντήσαμε

κόψαμε – κολλήσαμε – ζωγραφίσαμε