Χριστούγεννα στον κόσμο

Δημοσιευμένο στις 1 Δεκεμβρίου 2019 Κατηγορία: Χριστούγεννα από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα

«28η Οκτωβρίου 1940-Ίτε παίδες Ελλήνων» Παρουσίαση της Δ ΄τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου

Δημοσιευμένο στις 20 Οκτωβρίου 2019 Κατηγορία: Βίντεο,Δ΄ΤΑΞΗ,Εθνικες γιορτές από ΕΥΑΝΘΙΑ ΠΟΜΑΚΗ

Η Δ΄τάξη θα παρουσιάσει την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 το χρονικό : «28 Οκτωβρίου 1940 -Ίτε παίδες Ελλήνων».Γι’ αυτό τον σκοπό δημιούργησε παρουσίαση προκειμένου να εμπλουτίσει τη γιορτή με εικόνες και κείμενα που αφορούν στην έναρξη του πολέμου και την περίοδο της κατοχής.

Οι Δώδεκα θεοί του Ολύμπου_Εκπαιδευτική εκδρομή

Δημοσιευμένο στις 11 Οκτωβρίου 2019 Κατηγορία: Γενικά από Αποστολίδου Γεσθημανή

Ανακαλύψτε το μεγαλύτερο μυθολογικό θεματικό πάρκο που έγινε ποτέ στην Ελλάδα!
Ο Όλυμπος ανοίγει τις πόρτες του και καλεί μικρούς και μεγάλους να θαυμάσουν από κοντά το μεγαλείο της ελληνικής μυθολογίας σ΄ ένα θεματικό υπερθέαμα 2100τμ.

Η σημαντικότερη πολιτιστική μας κληρονομιά, η «αρχή των πάντων» οι ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ… όπως δε τους έχετε ξαναδεί.

Η τεχνολογία συναντά το μύθο και μαζί δημιουργούν, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, το πιο ενδιαφέρον και διασκεδαστικό θεματικό πάρκο.

Μέσα από επιβλητικά ομοιώματα, 3D προβολές, ξεναγήσεις, διαδραστικά acts και πολλές εκπλήξεις, όλοι θα έχουν την δυνατότητα να μάθουν με έξυπνο τρόπο για την ιστορία και την ζωή του κάθε θεού όπως αυτή έχει παρουσιαστεί μέσα από τα αρχαία κείμενα.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε περισσότερα

Ερωτηματολόγιο

Δημοσιευμένο στις 4 Οκτωβρίου 2019 Κατηγορία: Ερωτηματολόγια από Αποστολίδου Γεσθημανή

Ανάλυση αριθμών ως το 20.000

Οργάνωση πληροφοριών – Πίνακες

Πολύγωνα

Πολύγωνα – Ονομασία

Διάταξη αριθμών

Σύγκριση αριθμών

Θέση ψηφίων

Ένα ακόμα σκαλί – Ορθογραφία

Ένα ακόμα σκαλί – Ορθογραφία

Ορθογραφία

ΔΙ(πλός) ή ΔΥ(σκολος);

Δημοσιευμένο στις 1 Οκτωβρίου 2019 Κατηγορία: Δ΄ΤΑΞΗ από Αποστολίδου Γεσθημανή

Ουσιαστικά – Επίθετα – Ρήματα

Δημοσιευμένο στις 28 Σεπτεμβρίου 2019 Κατηγορία: Γενικά από Αποστολίδου Γεσθημανή

ΔΡΟΜΟΣ ΘΥΣΙΑΣ 2019

Δημοσιευμένο στις 25 Σεπτεμβρίου 2019 Κατηγορία: Γενικά από Αποστολίδου Γεσθημανή

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 OΚΤΩΒΡΙΟΥ
ΔΡΟΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΡΕΞΙΜΟ & ΒΑΔΗΝ 1000μ.
Εκκίνηση: ώρα 11.30 π.μ. πλατεία ΕΠΟΝ – Τερματισμός : Πεζόδρομος, πλατεία ΕΠΟΝ
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΑ
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΤΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ 1000m
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ – ΤΡΙΕΣ ( ΕΝΙΑΙΑ )ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Δ΄ – Ε΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ. ( γεννημένοι κατά τα έτη 2008 -2007 -2006). Τα μικρότερα παιδιά τρέχουν με συνοδεία ενηλίκων.
ΩΡΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΙΔΙΩΝ: 11.30πμ
ΔΙΑΔΡΟΜΗ – ΕΚΚΙΝΗΣΗ: Η Εκκίνηση του Αγώνα Παιδιών θα γίνει στην πλατεία ΕΠΟΝ με κατεύθυνση προς την αρχή του πεζόδρομου ( Ράλλης ) στρίβοντας αριστερά στη οδό Κουγιουμτζίδη, στη συνέχεια αριστερά στην οδό Πλαστήρα και μετά από 400μ, στροφή αριστερά στην 0δόΤαβουλάρη για να βγούμε στον κεντρικό πεζόδρομο. Ο τερματισμός θα γίνει κάτω από την Αψίδα στην πλατεία ΕΠΟΝ.
ΧΩΡΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ: Πλατεία ΕΠΟΝ
Τα παιδιά που θα συμμετάσχουν στον αγώνα θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο συγκέντρωσης την KYΡΙΑΚΗ 6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ από ΤΙΣ 09.30 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10.30 το αργότερο – τουλάχιστον 1ώρα και 30 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα. Εκεί θα πρέπει να δηλώσουν την παρουσία τους στην Γραμματεία των αγώνων και να πάρουν αριθμό συμμετοχής και το μπλουζάκι των αγώνων.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΤΟΜΙΚΑ Η΄ ΚΑΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΜΑΔΙΚΑ ,ΕΩΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.
Στον αγώνα των μαθητών – τριων δεν θα υπάρχει κατάταξη, ούτε χρονομέτρηση, γιατί σκοπός είναι η χαρά της συμμετοχής, χωρίς συναγωνισμό.
Στον Τερματισμό θα δοθεί δίπλωμα συμμετοχής και εμφιαλωμένο νερό.
– ΝΙΚΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ Η΄ ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
– ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ –ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ – ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ
Το ιατρικό προσωπικό του PELLA HALF MARATHON θα καλύψει τις ανάγκες του δρόμου των μαθητών. Οι μαθητές –τριες θα αγωνιστούν με αποκλειστική ευθύνη των κηδεμόνων τους.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ : ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ Δ. ΠΕΛΛΑΣ, ΤΗΛ 2382 3 50850 , ΥΠΕΥΘΥΝΗ : ΔΩΡΑ ΣΥΛΛΕΚΤΗ

Δημοσιευμένο στις 8 Σεπτεμβρίου 2019 Κατηγορία: Γενικά από Αποστολίδου Γεσθημανή

Καλό Καλοκαίρι!!!

Δημοσιευμένο στις 27 Ιουλίου 2019 Κατηγορία: Γενικά από Αποστολίδου Γεσθημανή