Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

Ώρα για ύπνο στο δάσος

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ: «Η Μελισσούλα οδηγεί τα ζώα στο Ξενοδοχείο της Χειμερίας Νάρκης»
Τι κερδίζεις:
Σύνδεση με το παραμύθι  → ενίσχυση κατανόησης.
Σύνδεση ηθών και αξιών (βοήθεια, νοιάξιμο).
Διατήρηση των στόχων της χειμερίας νάρκης.
Δραστηριότητα ΤΠΕ προσανατολισμένη στην αφήγηση

1Διαβάσαμε το παραμύθι: ώρα για ύπνο στο δάσος

download

2.Βάλαμε τις εικόνες με τα ζώα στη σειρά

eikona Viber 2025 11 25 15 22 53 087

3. Η μελισσούλα:

Ξεκινά κάθε φορά από το τετράγωνο ενός ζώου.
Το “συναντάει” και του λέει ότι το ξενοδοχείο είναι έτοιμο.
Με εντολές που δίνουν τα παιδιά, κατευθύνεται στο Ξενοδοχείο της Χειμερίας Νάρκης.

eikona Viber 2025 11 25 15 22 07 232

4. Η διαδρομή μας

Έχω δικαίωμα

  1. Σενάριο Διαδρομής Bee-Bot: «Η Μελισσούλα Μεταφέρει τα Δικαιώματα των Παιδιών»
  2. Στόχοι:

Αναγνώριση βασικών δικαιωμάτων των παιδιών (τροφή, νερό, υγεία, ρουχισμός, καθαριότητα).

Ανάπτυξη συνεργασίας και επίλυσης προβλημάτων.

Παιχνίδι προγραμματισμού μέσα από διαδρομές Bee-Bot.

Κατάληξη στο μήνυμα: Όλα τα παιδιά έχουν ίσα δικαιώματα.

  1. Ιστορία – Εισαγωγή

Η μικρή Μελισσούλα ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο για να βοηθήσει τα παιδιά να αποκτήσουν αυτά που χρειάζονται για να μεγαλώσουν με χαρά, υγεία και ασφάλεια.

4.Βρίσκουμε τις εικόνες των δικαιωμάτων

5.Τις βάζουμε στη σειρά

eikona Viber 2025 11 20 20 39 00 026

6.Το ταξίδι της μελισσούλας ξεκινά

Σε κάθε σταθμό πρέπει να μαζέψει ένα σημαντικό δικαίωμα. Όταν τα συγκεντρώσει όλα, θα μπορέσει να φτάσει στο σημείο όπου όλα τα παιδιά είναι ίσα και έχουν τα ίδια δικαιώματα.

Τα παιδιά γίνονται οδηγοί της Μελισσούλας και την προγραμματίζουν για να φτάσει στον σωστό προορισμό».

 

EUCodeWeek Participant Badge

Capture

“Φανταζού”

«Η μελισσούλα απελευθερώνει τα ζώα στη σαβάνα!»

Αφετηρία:

Με αφορμή το παραμύθι «Φανταζού»,

xlarge 20230517094410 fantazou

συζητήσαμε με τα παιδιά για τα ζώα που ζουν ελεύθερα στη φύση και για το πώς αισθάνονται όταν είναι φυλακισμένα σε κλουβιά. Τα παιδιά εξέφρασαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους και αποφασίσαμε να «βοηθήσουμε» τα ζώα με τη βοήθεια της μελισσούλας Bee-Bot.

Στόχοι:

  • Να αναπτύξουν τα παιδιά την ικανότητα προγραμματισμού κινήσεων με απλές εντολές.
  • Να κατανοήσουν την έννοια της ελευθερίας και του σεβασμού στα ζώα.
  • Να καλλιεργήσουν συνεργασία, επικοινωνία και επίλυση προβλημάτων μέσα από το παιχνίδι.

Περιγραφή δραστηριότητας:

1.Επιλέξαμε τις εικόνες

eikona Viber 2025 11 13 18 02 28 402

2.Δημιουργούμε ένα ταμπλό

Αφετηρία: το σχολείο , (εκεί ξεκινά η μελισσούλα)

Ζώα της σαβάνας σε «κλουβιά»

Σαβάνα: ο τελικός προορισμός (το φυσικό τους περιβάλλον)

eikona Viber 2025 11 13 18 05 10 668

3.Ιστορία – αφήγηση:

Η μελισσούλα είναι το παιδί που επισκέπτεται τον ζωολογικό κήπο. Βλέπει τα ζώα λυπημένα στα κλουβιά και αποφασίζει να τα βοηθήσει να επιστρέψουν στη σαβάνα. Για να τα ελευθερώσει, πρέπει να βρει τον σωστό δρόμο προς κάθε κλουβί και να φτάσει με ασφάλεια στη σαβάνα.

4.Εκτέλεση διαδρομής:

Τα παιδιά συνεργάζονται για να δώσουν εντολές στη μελισσούλα: π.χ. 2 βήματα μπροστά → δεξιά → 1 βήμα → άνοιξε το κλουβί 🦒

Κάθε φορά που φτάνουν σε ένα ζώο, συζητούν ποιο είναι, πώς ζει στη φύση, τι χρειάζεται για να είναι ευτυχισμένο.

Στο τέλος, οδηγούν όλα τα ζώα στη σαβάνα, όπου τα υποδέχονται χαρούμενα.

5. αναστοχασμός:

Συζήτηση: Πώς ένιωσαν τα παιδιά βοηθώντας τα ζώα;

Τι σημαίνει «ελευθερία» για τα ζώα αλλά και για τους ανθρώπους;

Σχεδιάζουν ή ζωγραφίζουν τη «Σαβάνα της Ελευθερίας» με όλα τα ζώα ελεύθερα.

Η Ελιά

Δραστηριότητα Bee-Bot: «Από τον ελαιώνα στο τραπέζι»

Στόχοι: Τα παιδιά να: 
γνωρίζουν τη διαδικασία παραγωγής του ελαιολάδου,
εξασκούνται σε προγραμματισμό με κατεύθυνση, βήματα και ακολουθία,
συνεργάζονται για κοινό στόχο,
αναπτύσσουν προφορικό λόγο και μαθηματικές έννοιες (δεξιά–αριστερά, μπροστά–πίσω, μετρώ βήματα).

Σενάριο αφήγησης

Μια φορά κι έναν καιρό, σε έναν όμορφο ελαιώνα, οι ελιές ήταν ώριμες και περίμεναν να τις μαζέψουν.
> Το Bee-Bot είναι ένα μικρό μυρμηγκάκι που θέλει να μάθει πώς φτάνει η ελιά από το δέντρο στο τραπέζι!
> Μπορείτε να το βοηθήσετε να βρει τον σωστό δρόμο;

1.Επιλέξαμε τις εικόνες

1

2.Σχεδιάσαμε τη διαδρομή μας
3.Τοποθετήσαμε τις εικόνες στο πλέγμα: από την ελιά στο μάζεμα -στο ελαιοτριβείο-στο μπουκάλι -στο τραπέζι μας

2

4. Προγραμματίσαμε τη bee bot
5. Η διαδρομή μας

 

Το ποτάμι
1.Επιλέξαμε την εικόνα
2.Ρουτίνα σκέψης: Χρώμα-Σύμβολο-Εικόνα

3. Εικαστική παρέμβαση: Ο κύκλος του νερού

2 1

4. Σχεδιάσαμε τη διαδρομή
5. Ξεκινήσαμε

Τα μυρμήγκια φτιάχνουν φωλιά

1.Διαβάσαμε την ιστορία

1 2

2.Ακολουθήσαμε βήμα -βήμα τα μυρμήγκια

2 2

3.ψάχνουν να βρουν φύλλα
4.συνεργάζονται το ένα με το άλλο για να πλησιάσουν και άλλα φύλλα
5.αναζητούν κάμπιες
6.πιέζουν τις κάμπιες στο κεφάλι για να βγάλουν μετάξι
7.κολλούν με το μετάξι τα φύλλα και φτιάχνουν γέφυρα
8.και η φωλιά τους είναι έτοιμη
9. φτιάχνουμε το χάρτη της ιστορίας μας

3

10. βάζουμε τις εικόνες στη σειρά

4

5

11. η διαδρομή μας