Περί Διατροφής…εξ αποστάσεως!

Την εβδομάδα αυτή ασχοληθήκαμε με την Υγιεινή Διατροφή και τις Κατηγορίες τροφίμων που μας θωρακίζουν ψυχικά και σωματικά.

Στα πλαίσια της θεματικής μας προσέγγισης παρουσιάσαμε τη διατροφική πυραμίδα ως προϋπόθεση για τη μαγική συνταγή της υγείας.

Φτιάξε τη δική σου διατροφική πυραμίδα! | e-Γεωγραφία

Η αποστολή μας λοιπόν είναι η κατασκευή

ΧΟΠΑ Ήρωες 112!!!

Αγαπητοί γονείς το <ΧΟΠΑ Ήρωες 112> είναι ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που υποβλήθηκε για τη φετινή σχολική χρονιά στη Διεύθυνση ΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης από το Νηπιαγωγείο μας.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΧΟΠΑ Ήρωες 112 είναι  ένα διεθνές

Εξ αποστάσεως…δημιουργούμε!

Στα πλαίσια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και της μαθησιακής διαδικασίας , τα νήπια του 3ου Νηπιαγωγείου Ωραιοκάστρου δημιουργούν , κατασκευάζουν και παρουσιάζουν…

Δείτε τις δημιουργίες μας για το μήνα Απρίλιο εδώ….

Παίζουμε με τις παραδοσιακές στολές; Εξ αποστάσεως!!!

Στα πλαίσια του εορτασμού της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου ασχοληθήκαμε με τις παραδοσιακές στολές της Ελλάδας .

Μπορείτε να τις δείτε φορεμένες στα αγαπημένα play mobil των παιδιών από τον Πέτρο Καμινιώτη  πατώντας στο σύνδεσμο:

Με φωτογραφικό υλικό από το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο & τα playmobil από την επειτακή αφιέρωση για τα

Δημιουργούμε εξ αποστάσεως!!!

Αγαπητοί μας γονείς , αγαπητά μας παιδάκια σας ευχαριστούμε που μας στείλατε τις δημιουργίες σας…προαιρετικά.

Εμείς με τη σειρά μας δημιουργήσαμε μία παρουσίαση σε  ένα story book με δημιουργίες της Δήμητρας, της Κατερίνας, του Παναγιώτη, του Μπάσελ και της Μαρίας, και σας το παρουσιάζουμε εδώ:

Μπορείτε να το ανοίξετε και να το επεξεργαστείτε!!!

25η Μαρτίου εξ αποστάσεως!!1

Αγαπητοί γονείς , αγαπητά μας παιδάκια,

σήμερα λόγω τεχνικών προβλημάτων δεν μπορέσαμε δυστυχώς  να συνδεθούμε στην πλατφόρμα Webex.

Στα πλαίσια της ενασχόλησης μας με τη θεματική ενότητα <25η Μαρτίου>  σας παρουσιάζουμε  το γνωστό παραμύθι της Ευγενίας Φακίνου <Τα ελληνάκια>, με την εξαιρετική εικονογράφιση  εμπνευσμένη από από τα κεντήματα, τα λιθόγλυπτα και τα υφαντά της ελληνικής λαϊκής

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Η κυρά Σαρακοστή εξ αποστάσεως!!!

η κυρά σαρακοστή έθιμα-σαρακοστιανά

Αγαπητά μας παιδιά μπορείτε να εκτυπώσετε  και να δημιουργήσετε  την Κυρά Σαρακοστή  από τα φύλλα εργασίας

που δανειστήκαμε από το pinterest.

.