Ομαλή μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό (Α΄ ΦΑΣΗ)

Σήμερα επισκεφτήκαμε την Α΄τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου. Μέρες τώρα ασχολούμασταν με το θέμα της ομαλής μετάβασης των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο, ένα θέμα που ομολογουμένως τράβηξε το ενδιαφέρον των παιδιών καθώς υπάρχει ένα σχετικό άγχος των νηπίων σε σχέση με το καινούριο σχολείο που θα πάνε από τον Σεπτέμβρη.
Τα παιδιά ζωγράφισαν το πώς φαντάζονται το Δημοτικό σχολείο. Φτιάξαμε μια κάρτα για να την χαρίσουμε στα παιδιά του Δημοτικού σχολείου.  Η δασκάλα κ. Ροδή και τα παιδιά της Α’ Δημοτικού μας υποδέχθηκαν με πολύ χαρά. Είδαμε παλιούς συμμαθητές από το νηπιαγωγείο, φίλους και αδέλφια.   Δώσαμε το δώρο μας…                  Κάναμε τις ερωτήσεις μας στα παιδιά και στην δασκάλα:

• Σας αρέσει το Δημοτικό;
  • Είναι δύσκολα τα μαθήματα;
  • Διαβάζετε πολλές ώρες;
  • Τι μαθήματα κάνετε;
  • Σας αρέσει να διαβάζετε;
  • Πόσα διαλείμματα έχετε;
  • Πως περνάτε στο διάλειμμα;
  • Κουράζεστε με τόσα μαθήματα;
  • Σας λείπει το νηπιαγωγείο;                                                                                                                                                  Μας έδειξαν την τάξη τους, τα βιβλία τους, τις τσάντες τους και όλα αυτά που ήταν αναρτημένα στους τοίχους. Παρακολουθήσαμε ένα θεατρικό σκετς που είχαν ετοιμάσει τα παιδιά με την κυρία τους για εμάς.               Ο Διευθυντής χάρισε στα νήπια μολύβια και γλυκά και τα πρωτάκια τους χάρισαν σελιδοδείκτες.          Τραγουδήσαμε, χορέψαμε, παίξαμε στην αυλή και ενθουσιασμένοι πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για να καταγράψουμε τις εντυπώσεις μας. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Ροδή  και τα παιδιά  για την πολύ ωραία μέρα και εμπειρία που μας πρόσφεραν !!!