Διαδικασία εγγραφών στα Νηπιαγωγεία για το σχ. έτος 2019-2020

Για τη σχολική χρονιά 2019-2020 οι εγγραφές των μαθητών για το Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν

από 6 έως 20 Μαΐου 2019.

Εγγραφές μετά τις 21 Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2019-20, θα φοιτήσουν μαθητές γεννημένοι το 2014 και το 2015.

Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας στο Δήμο Βέροια η δίχρονη προσχολική εκπαίδευση είναι υποχρεωτική από το σχολικό έτος 2019-20.

Η Σχολική Περιφέρεια  του 3ου Νηπιαγωγείου Μακροχωρίου  περιλαμβάνει τα οικοδομικά τετράγωνα που περικλείονται από τις οδούς Κωνσταντίνου Παλαιολόγου ( ζυγοί αριθμοί) με κατεύθυνση την 25η Μαρτίου (ζυγοί αριθμοί) και έως την Ρόδων( ζυγοί αριθμοί). Από την Ακαδημίας και από το ύψος της Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, όλοι οι οδοί μέχρι και τη Βοσπόρου. Η Γεωργίου Κονδύλη μέχρι και τους ζυγούς αριθμούς της Αριστοτέλους.

Ειδικότερα:

• Από Αριστοτέλους  από 114  ζυγά και 107 μονά και όλη η οδός μέχρι το 125 όπου ανεβαίνει κάθετα η οδός Αλεξάνδρειας. Συνέχεια  της οδού Αριστοτέλους  και μόνο οι ζυγοί αριθμοί μέχρι το τέλος του Μακροχωρίου με κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη.
  • Όλη η οδός Αλεξάνδρειας και προς τα κάτω η οδός Κύπρου και Παπαφλέσσα μέχρι κάτω στους αγρούς.
  • Από Ιωάννη Σωτηρίου, η αρχή της οδού  μέχρι την κάθετο οδό Ψαρών.(Η  οδός δεν συμπεριλαμβάνεται).
  • Από αρχή Υψηλάντη  μέχρι την κάθετο  Αιόλου, χωρίς αυτήν.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Α) Αίτηση υπεύθυνη δήλωση (δίνεται από το σχολείο)

Β) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (δίνεται από το σχολείο)

Γ) ) Υπεύθυνη δήλωση για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου (δίνεται από το σχολείο)

Δ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του νηπίου (π.χ. Φωτοτυπία απόδειξης πληρωμής ΔΕΗ,ΟΤΕ κ.λ.π.)

E) Το βιβλιάριο υγείας του παιδιού φωτοτυπημένο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα

Στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1) Μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους.

2) Μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως:
I) πολύτεκνοι / τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις /ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι.   II) πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

Οι εγγραφές θα γίνονται από τις 12μ.μ. έως τις 13μ.μ.

Η Προϊσταμένη

Τσαλέρα Δήμητρα