Ομαλή μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό (Β΄ ΦΑΣΗ)

Τα παιδιά της Α΄ τάξης ανταπέδωσαν την επίσκεψη μας στο Δημοτικό και μας επισκέφτηκαν στο Νηπιαγωγείο μας.

Κατά την διάρκεια της επίσκεψης έγιναν  οι παρακάτω κοινές δράσεις:

• Καλωσόρισμα των μαθητών του Δημοτικού σχολείου στο Νηπιαγωγείο.
  • Τα παιδιά της Α΄ τάξης χαρίζουν στα νήπια ένα κολάζ με ζωγραφιές τους.
  • Τα νήπια τραγουδούν τα κάλαντα του Λαζάρου.
  • Παιχνίδι γνωριμίας: Βρίσκω έναν φίλο και του χαρίζω το δικό μου πασχαλινό αυγό.
  • Παιχνίδι του κρυμμένου αυγού: Τα νήπια έχουν κρυμμένα στην τάξη αυγά. Λένε ονόματα από παιδιά της Α και αυτά προσπαθούν να βρουν τα αυγά. Τα νήπια βοηθούν τα «πρωτάκια» που δυσκολεύονται δίνοντας τον χάρτη της τάξης με τα σημεία που έχουν κρύψει τα αυγά.
  • Λουλουδοπαιχνίδια: Προσπαθούν να βρουν τις καρτέλες με τα ίδια λουλούδια. Παίζουν μαζί νήπια και παιδιά Ά τάξης.
  • Στολίζουν μαζί τα παιδιά σε μεικτές ομάδες αυγά.
  • Αυτοσχεδιάζουν, συμφωνούν στις τελικές κινήσεις και χορεύουν, χορεύουν, χορεύουν νήπια και πρωτάκια…

Κέρασμα σε όλα τα παιδιά προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου.                                 Στο τέλος με αγκαλίτσες και φιλάκια αποχαιρετίστηκαν τα παιδιά ευχόμενα Καλό Πάσχα και καλή αντάμωση τον Σεπτέμβριο στο Δημοτικό σχολείο !!!!!!