Στενή Επαφή κοντινή Θέση Γ3

Αγαπητοί γονείς ,

Στο τμήμα Γ3 παρουσιάστηκε  και δεύτερο θετικό κρούσμα Covid-19 και το παιδί σας θεωρείται στενή επαφή.Οι στενές επαφές προσέρχονται κανονικά στο σχολείο με οδηγία για στενή παρακολούθηση της υγείας τους και το τμήμα όπου εντοπίστηκε κρούσμα λειτουργεί κανονικά. Ως εκ τούτου , και επειδή το παιδί σας  καθόταν σε «κοντινή θέση» σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία ΦΕΚ 4187/10-09-21,πρέπει να πραγματοποιήσετε τις παρακάτω ενέργειες:

Ημερομηνία Έλεγχος Ενέργεια
Σάββατο  01/10/21 Rapid test Nα πραγματοποιήσετε τον εργαστηριακό έλεγχο .
Κυριακή 2/10/21  Self-test
Δευτέρα  3/10/21 Self-test Nα προσκομίσετε στο σχολείο το έγγραφο αποτελέσματος rapid test.

Nα πραγματοποιήσετε τον αυτοδιαγνωστικό έλεγχο

Τρίτη  4/10/21  Self-test Nα  προσκομίσετε στο σχολείο το έγγραφο του αποτελέσματος του self test
Τετάρτη 5/10/21 Self-test Nα  προσκομίσετε στο σχολείο το έγγραφο του αποτελέσματος του self test
Πέμπτη 6/10/21  Self-test Nα  προσκομίσετε στο σχολείο το έγγραφο του αποτελέσματος του self test
Παρασκευή 7/10/21 Rapid test Να πραγματοποιήσετε τον εργαστηριακό έλεγχο και να προσκομίσετε στο σχολείο έγγραφο αποτελέσματος

Σας παρακαλούμε να μας ενημερώνετε άμεσα τηλεφωνικά ή με
mail σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος.

Εάν το Rapid test πραγματοποιηθεί σε ώρες λειτουργίας του σχολείου οι απουσίες δεν προσμετρώνται.

Μπορείτε να μεταβείτε σε δημόσια δομή υγείας ή σε κλιμάκια του ΕΟΔΥ με τη βεβαίωση από το σχολείο για δωρεάν διαγνωστικό έλεγχο ή μπορεί να διενεργηθεί σε ιδιωτικό εργαστήριο με δική σας χρέωση.

Καλή δύναμη σε όλους/ες!