Δίαυλος επικοινωνίας και συνεργασίας σχολείου – οικογένειας

3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου

Σχέδιο Δράσης: Δίαυλος επικοινωνίας και συνεργασίας σχολείου – οικογένειας
Άξονας: Σχέσεις σχολείου – οικογένειας

Συντονιστής:   ΚΙΟΣΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Β. Υλοποίηση της Δράσης
Περιγραφή
Στο πλαίσιο της ‘’Διαφορετικότητας’’ (έμφυλες ταυτότητες), διοργανώθηκε στις 09/03/2022 ομιλία στο σχολείο σε επιλεγμένα τμήματα από την ψυχολόγο κ.Χριστοδουλάκη.

Σε συνεργασία με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων υπήρξε πρόταση για ενημερωτική επίσκεψη στο σχολείο μας εκπροσώπων του ‘’Δικτύου Άλφα’’.

Επαφές με γονείς μαθητών που παρουσιάζουν μαθησιακά προβλήματα προς διερεύνηση των επιλογών που δίνονται, ώστε να συνεχίσουν την φοίτησή τους απρόσκοπτα είτε στον ίδιο χώρο είτε σε άλλη εξειδικευμένη κατά περίπτωση σχολική μονάδα.

Στις αρχές της σχολικής χρονιάς υπήρξε κατόπιν της συγκατάθεσης των κηδεμόνων τους, συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας σε δράση καθαρισμού γνωστής παραλίας, όπου ενεργοποιήθηκε η αγάπη και η φροντίδα για το περιβάλλον.

Συμμετοχή των μαθητών σε δράση συγκέντρωσης τροφίμων της εορταστικές ημέρες των Χριστουγέννων και του Πάσχα για τις άπορες οικογένειες της περιοχής μας, όπου αναδείχτηκαν οι κοινωνικές τους ευαισθησίες.

Παράλληλα υπήρξε προσπάθεια για διαδραστική συμμετοχή των μαθητών σε πολιτιστικές εκδηλώσεις όπως θεατρικά δρώμενα λίγο πριν τις σχολικές διακοπές του Πάσχα, πάντοτε με τη σύμφωνη γνώμη των κηδεμόνων τους.

Γ. Αποτίμηση της Δράσης
Αλλαγές σε σχέση με τον αρχικό σχεδιασμό (εφόσον υπήρξαν)
Λόγω των περιορισμών της πανδημίας υπήρξαν διάφορες σκέψεις και προτάσεις που δεν πραγματοποιήθηκαν.

Αποτελέσματα της Δράσης
Ενεργός συμμετοχή και πολύ καλή διάθεση των μαθητών που συμμετείχαν στις δράσεις.

Βαθμός επίτευξης των στόχων που είχαν τεθεί
1 Έως 5

Παράμετροι που διευκόλυναν την επίτευξη των στόχων
Η διάθεση των μαθητών να ‘’βγουν’’ έξω από τις αίθουσες (μετά τον εγκλεισμό τους λόγω της πανδημίας) και να αναζητήσουν νέες πηγές έμπνευσης.

Δυσκολίες που παρουσιάστηκαν
Περιορισμοί λόγω της πανδημίας.
Υλικό που παρήχθη ή αξιοποιήθηκε
Φωτογραφικό υλικό από τις δράσεις που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας προς ενημέρωση των γονέων και της τοπικής κοινωνίας.
Επιμορφώσεις που τυχόν υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο της Δράσης
Συμμετοχή, στις επαφές με τους κηδεμόνες των παιδιών που παρουσιάζουν μαθησιακά προβλήματα, εξειδικευμένων εκπαιδευτικών της ‘’παράλληλης στήριξης’’ με το ανάλογο γνωστικό υπόβαθρο.

Προτάσεις για αξιοποίηση των πρακτικών που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο της Δράσης
Καμία.
Προτάσεις για αναγκαίες επιμορφώσεις στο πλαίσιο της δράσης
Καμία.