Την Παρασκευή, 5-3-2024, οι μαθητές μας του προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων δημιουργικής γραφής και φιλαναγνωσίας περιηγήθηκαν στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορίνθου, εξοικειώθηκαν με τους χώρους και τις
θεματικές της και περιεργάστηκαν τα βιβλία της Ζωρζ Σαρή επ’ ευκαιρία του αφιερώματος της Λέσχης Ανάγνωσης του σχολείου μας.

Ακολούθησε εργαστήριο δημιουργικής γραφής παραμυθιού με την παιδαγωγό θεατρικής αγωγής, κυρία Σακελλαράκη Χριστίνα, αφού προηγήθηκε η παρουσίαση των βασικών αρχών του παραμυθιού με βάση τη
μελέτη του Βλαντιμίρ Προπ. Τα παιδιά συνεργάστηκαν σε ομάδες, δημιούργησαν και παρουσίασαν τα παραμύθια τους με ενθουσιασμό και ενδιαφέρον. Τα έργα τους θα δημοσιευτούν στη διαδικτυακή σχολική μας εφημερίδα.

Eυχαριστούμε πολύ την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης του δήμου μας, κυρία Τζαναβάρα, για τη θερμή υποδοχή και τη βοήθειά της στην υλοποίηση της εκπαιδευτικής μας δράσης.