βεβαιωση συμμετοχής σχολειου ECO_2021-2022

Το σχολείο μας  συμμετείχε με επιτυχία στο πρόγραμμα ecoschools – Οικολογικά Σχολεία, τη σχολική χρονιά 2021-2022 .

Το πρόγραμμα αποτελεί διεθνές δίκτυο με εθνικό χειριστή την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ) και διεθνή συντονιστή του δικτύου το Fee (Ίδρυμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης).

Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή στάσης των μαθητών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον. Έτσι, έχει ήδη διαμορφωθεί και εφαρμοστεί οικοκώδικας στο σχολείο μας και έχει κινητοποιηθεί ολόκληρη η σχολική κοινότητα για την υλοποίηση πολλών και ποικίλων δράσεων που αφορούν την κλιματική αλλαγή, την ανακύκλωση μπαταριών, χαρτιού, πλαστικού, την επαναχρησιμοποίηση προϊόντων και τη μετατροπή του σχολικού χώρου σ’ έναν χώρο καθαρό, όμορφο, ανθρώπινο και φιλικό.

Όλες οι δράσεις συντονίζονται από την Περιβαλλοντική Επιτροπή του Σχολείου μας που αποτελείται από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του Προγράμματος κ. Τρικαλίτη Αθανασία και τις εκπαιδευτικούς: Ελευθερίου Σοφία (Μουσική Παιδαγωγός), Παπαγιάννη Παρασκευή, Τσέρτου Αναστασία, Χριστοδούλου Έλλη, (και εκπροσώπους μαθητών).