Let’s Learn New Languages

llnl

Το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα δημιουργήθηκε με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου. Το σχολείο μας συμμετέχει με το ΣΤ1 τμήμα του με σκοπό να μάθουν οι μαθητές κάτι περισσότερο για τις Ευρωπαϊκές χώρες και τις γλώσσες τους. Στοχεύει  επίσης στον πολιτισμικό  προσανατολισμό  και την γλωσσική  ανάπτυξη  προστατεύοντας παράλληλα την πολιτισμική μας κληρονομιά. Οι μαθητές συνεργάζονται χρησιμοποιώντας  εφαρμογές και την Αγγλική  γλώσσα  για να γνωριστούν και να δημιουργήσουν κοινά  προϊόντα  όπως posters,eBooks logos καθώς και να δημιουργήσουν και να παίξουν διαδραστικά  παιχνίδια. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν σχολεία από τις παρακάτω χώρες: Πολωνία, Ισπανία, Ιταλία, Λιθουανία, Κροατία, Τουρκία, Πορτογαλία, Ρουμανία και Σερβία.